Yaklaşık 900 sporcu Çubuk’ta ilk hamlesini yaptı

Çubuk Belediyesi desteğiyle Türkiye Satranç Federasyonu tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “Çubuk Belediyesi Açık Satranç Turnuvası” 10 ülkeden gelen 887 sporcuyla start verdi. Sporcular, Pazar gününe kadar sürecek olan turnuvada hem satranca doyacak hem de 55 bin liralık ödülü almak için ter dökecek

NAZ AKMAN – Bu yıl beşincisi düzenlenen “Çubuk Belediyesi Açık Satranç Turnuvası” 10 ülkeden 58’i yabancı olmak üzere toplam 887 sporcunun katılımıyla başladı. Çubuk Belediyesi desteğiyle Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından gerçekleştirilen turnuvaya, Türkiye’nin 61 ilinin yanı sıra KKTC, Rusya, Moldova, Gürcistan, İran, Türkmenistan, Özbekistan ve Suriye gibi ülkelerden katılım sağlandı. Açık satranç turnuvaları arasında rekor katılımla Çubuk Sebat Koleji’nde başlayan müsabaka Pazar günü sona erecek. Sporcular bir hafta boyunca dolu dolu satranç oynayarak, Çubuk’u gezme imkanı da bulacak.
Turnuvanın açılış törenine, TSF Başkanı Gülkız Tulay, Çubuk Belediye Başkanı Avukat Baki Demirbaş, AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, Çubuk Belediyesi eski Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ankara İl Temsilcisi Engin Güleç, Çubuk İlçe Temsilcisi Veysel Kılınçarslan, sporcular, veliler ve çok sayıda davetli katıldı.
5 binin üzerinde lisanlı sporcu
Turnuvalar aracılığıyla Çubuk’ta satrancın son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğini ve 5 binin üzerinde lisanslı satranç sporcusu olduğunu söyleyen TSF Başkanı Tulay, satranca yapılan yatırımın ülkenin geleceği için büyük bir önem arz ettiğini söyledi.
Satranç aracılığıyla sporculara aynı zamanda gidilen yerlerin kültürlerinin tanıtılması için de çaba gösterdiklerini söyleyen Tulay, “Çubuk Belediyesi Açık Satranç Turnuvası’nı beş yıl önce eski belediye başkan Tuncay Acehan ile başlatmıştık. Ne mutlu bize ki yeni başkan Baki Demirbaş da turnuvanın devam etmesi için bizlere destek verdi. Sporcularımız sadece satranç oynamayacak aynı zamanda Çubuk’un yöresel tatlarını tadıp tarihi ve turistik alanlarını da gezebilecek. Turnuva sporcularımız için hem tatil hem de kültürel etkinliklere katılmalarına olanak sağlayacak. Çubuk esnafı ve çevre halkı durumun memnuniyetini fazlasıyla yaşıyor. Turnuva 4 Ağustos’a kadar devam edecek olup her gün saat 10.00 ile 15.00 arasında gerçekleşecek. Toplam ödülümüz. 55 bin lira. Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş ailelere, 31 Temmuz Çarşamba günü Çubuk Şehir Müzesi, Ahıt Taşı ve turşu atölyelerini gezdirecek. Ayrıca Cumartesi günü de Anıtkabir ve Gökyay Vakfı Satranç Müzesi gezisi düzenlenecek” dedi.
“Satranç okullarda başarıyı arttırıyor”
Türkiye’de satrancın gelişimi konusunda da önemli bir yolun kat edildiğine işaret eden Tulay, “Ciddi bir satranç algısı yerleşmeye başladı. Okullarda, illerde, ilçelerde yapılan satranç turnuvaları satrancı çok ciddi bir yere getirdi. Satrancın okullarda başarıyı arttırdığını hepimiz biliyoruz yansımalarını görebiliyoruz. Pek çok sporcumuz sınavlarda derece yaptı. Satranç tarihi ile ilgili ciddi bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Satranç bir strateji sporu. Günümüzde satranç askerlerin çok fazla ilgilendikleri bir branş. Biz federasyon olarak 1991 yılında kurulduk ancak Türklerin tarihinde zaten satranç hep vardı. Örneğin Doğu’da satranç bir kültürdür. Satrancı çocuklara yaymak, satrancın kazanımlarını çocuklara aktarmak istiyoruz” sözlerine yer verdi.
Turnuva, ilçenin tanıtımını arttırıyor
Çubuk Belediye Başkanı Av. Baki Demirbaş da turnuva aracılığıyla Çubuk’un da bilinirliğinin artacağına işaret ederek, bu sene 14’sü gerçekleştirilecek olan turşu festivaline tüm katılımcıları davet etti. Demirbaş, turnuvaya ilerleyen yıllarda da destek vereceklerini belirterek, “Turnuvaya başladığımız yıldan bu yana ilçemiz açısından hem katılım hem de organizasyon anlamında büyük bir gelişme yaşandı. İki binin üzerinde ailemizi ağırlayarak 900’e yakın satranç sporcumuza ev sahipliği yapacağız. İlçemiz ve Ankara’nın tanıtımı anlamında turnuvamız büyük bir fayda sağlayacak” diye konuştu.
Çubuk’ta Ankara Savaşı’na ilişkin kültürel ve tarihi alan talebi
Çubuk’un Ankara Savaşı’ndaki önemine de değinen Demirbaş, bölgede Ankara Savaşı’na ilişkin kültürel bir projeyi hayata geçirmek istediklerini ve yapılacak olan tarihi alan ile Ankara’nın da turizme katkı sağlayacaklarını ifade etti. Demirbaş, “İlçemizde, Başkentin turizmine katkı sunmak için Ankara Savaşı ile ilgili bir düzenleme yapmak istiyoruz. Bu konudaki önerilerimizi büyükşehir belediyesine ilettik. Ankara Savaşı ile ilgili kültürel bir alan oluşturulmasını istiyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız ve bölgemizin turizm anlamında öne çıkması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Çubuk halkının turnuvadan memnun olduğunu belirten AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin de “Bu turnuvayı başlatanlara bugüne kadar getirenlere, bugün beşincisini düzenlemeye vesile olanlara, aileleriyle buraya gelen kıymetli sporcularımıza, hakemlerimize çok teşekkür ediyorum. Turnuvanın ilçemizin ve Ankara’mızın da tanıtımına vesile olacağına inanıyorum” diye konuştu.