Yaşamdan güzel haberler

Birsen GÜRDİL

* Maya Tanyılmaz’ın büyük başarısı: Nice Konservatuarı flüt bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Kumru Pensel başkanlığında düzenlenen, “A Travers La Flüt” derneğinin etkinliği geride bıraktığımız Sene başında Nice ve Vence konservatuarlarında yapılmıştı.
Flutissmo 2020 kapsamında organize edilmiş olan 9. Uluslararası Flüt Yarışması’na katılan FMV Ayazağa Işık Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Maya Tanyılmaz, 12-13 arasında değişen, 25 çocuk arasında birinci olmuştur.
* 26 Şubat günü yürürlüğe giren bir anlaşmaya göre Beykoz Üniversitesi, ONN Productions bundan böyle üniversitede eğitim gören öğrenciler senarist, yönetmen, stüdyo şefi, kameraman gibi görevlerde çalışacakları sektörün eğitimini alacaklardır.
ONN Prouctions Ceo’su Hakan Eren ile Beykoz Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Meslek Yüksek Okulu müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, yaptıkları protokol gereği öğrenciler, ONN Productionons’un Beykoz Üniversitesi’nde ders veren Hakan Eren’in bu girişimini yerinde bulan Prof. Dr. Mehmet Durman, “Yapılan bu anlaşma ile öğrenciler gösteri âlemine kaliteli birer eleman olarak katılacaklardır” demiştir.
* Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda 5-8 Mart tarihleri arasında yapılan Fırst Romotics Compettitiou yarışmasına 26 ülkeden, 3 bin 660 takım katılmıştır.
“Geleceği sonsuz enerjiyle güçlendir” teması ile üç gün süren yarışmalarda ilk altıya giren takımlar, 14-18 Nisan’da ABD Houston’da yapılacak olan finallere katılma hakkı kazanmıştır.
* Darüşşafaka Lisesi’nin robot kulübü bu yarışmalarda, “Sultans of Türkiye” finallerde Ford tarafından desteklenen, “Otonom” ödülü almıştır.
* 9 Mart’ta, İstanbul Okan Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen Dış Ticaret Fakültesi, Dış Ticaret Yıldızları ödül töreninde, 7 iş kadınımız ödüle layık görülmüştür.
Törende DEİK Kamerun İş Konseyi başkanı Aygen Yenigün, TOGO İş Konseyi başkanı Berna Akyıldız, Kosova İş Konseyi başkanı Merve Özer Yılmaz, Meksika İş Konseyi başkanı Nazlı Dereli Oba, Brezilya İş Konseyi Başkanı Nihal Kayar, Kanada ve Hollanda İş Konseyi başkanı Nurdan Erbuğ ve Zümrüt Doyuran, Dış Ticaret Yıldızları seçilmiştir.
Bu etkinlikte bir konuşma yapan Berna Akyıldız, “Dünyanın gönlü sahraaltı Afrika’da, sahraaltı Afrika’nın gönlünde 1 trilyon dolar dış hacmi olan Afrika ile son bir yılda ticaret hacmimizi yüzde 40-45 artırarak, 22 milyar dolara çıkarttık” demiştir.
* Şarkıcı Aydın Aydın, doğulu bir saz ve ses sanatçısıdır. Bundan üç yıl önce yörenin alışkanlıklarından müşteki olarak bir türkü bestelemiştir. Öpmenin, sarılmanın, tokalaşmanın sık sık tekrarlandığı bölgesinde, bu alışkanlığın insan sağlığını tehlikeye sokacak derece artması üzerine bestelediği, “Öpe beni” adlı türküsünü, öpüşmenin, sarılıp-selamlaşmanın tehlikesini görünce türküsünü Covid-19’a uygun olarak, “Korona var öpme” olarak yenilemiş ve birde klip çekmiştir.
Doğulu bu sanatçının türküsü, bugünlerin modası olup, dijital atmosferde en çok izlenen parça olmuştur.
* Engelsiz Bir Yaşam için destek organizasyonu gecesine Vakıf Başkanı Atilla Kaplakarslan ev sahipliği yapmıştır. Gecenin en ilginç etkinliği ise Uğur Batur’un yönettiği müzayede olmuştur. Müzayede dizi ve film oyuncusu Tamer Karadağlı’nın ressam annesi Bingül Karadağlı’nın yapıtı, “Kadın” adlı yağlı boya tablosu ve Atatürk tablosu satış rekoru kırarak, engellilere harcanmak üzere hazırlanan fona 13 bin Lira katkıda bulunmuştur.
Ayrıca geceye katılanların 100 bin Lirayı bulan bağışları da vakıf yöneticilerini fazlası ile memnun etmiştir.