Yaşar: Önceliğimiz vatandaşın istediğidir

Gazbeton üretiminde sektörünün lider firmalarından AKG Gazbeton, Yenimahalle Belediyesi ev sahipliğinde kentsel dönüşümde gazbeton kullanımının öneminin tartışıldığı bir seminer düzenledi.
Yenimahalle Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Konağı’nda gerçekleşen seminere Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.
Seminerde sağlam ve hafif ürünleri sayesinde kentsel dönüşüm sürecinde önemli bir rol üstlenen AKG Gazbeton’un ürün yelpazesinde yer alan Minepor ve Panel ürünleri başta olmak üzere, tüm ürünlerin projelere sağladığı katkı detaylı sunumlarla anlatıldı. Programda sektör temsilcilerine seslenen Yaşar ise, Yenimahalle için yaptıkları çalışmaları anlattı ve “Önceliğimiz vatandaşın istediğidir” dedi.
“Yenilikçi ürünler
kullanmaya özen
gösteriyoruz”

Kentsel dönüşüm sürecinde rant için değil halk için kentsel dönüşüm anlayışıyla hareket ettiklerini belirten  Yaşar, bu anlayışın diğer belediyelere örnek olduğunu söyledi.
Yaşar, “Bölge halkını mağdur etmeden yerinde dönüşüm metoduyla gerçekleştirdiğimiz projeler diğer belediyelere ilham kaynağı oldu. Bu süreçte önceliğimiz vatandaşın istediğidir. Yapılan ve yapılmakta olan tüm projeleri bizzat yerinde ziyaret ediyor, kullanılan malzemeden, çevre ve iş güvenliği önlemlerine kadar birçok konuyu büyük bir titizlikle takip ediyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olması nedeniyle projelerde yapı malzemesi seçimine büyük önem verdiklerini de vurgulayan Yaşar, “İstatistiklere baktığımızda harcamalarımızın büyük kısmının elektrik ve doğalgaza gittiğini görüyoruz. Bu nedenle yalıtımı ve enerjiyi verimli kullanan yapılarla, ısıtma ve soğutma için harcadığımız bütçeyi kontrol altında tutabiliriz. Belediye olarak bizim için de yalıtım konusu önemli konuların başında geliyor. Bu nedenle seçimlerimizde beklentimize uygun üretim, dağıtım ve servis veren firmaları seçiyoruz. ” dedi.
“Belediyelerle ortak
hareket etmeliyiz”

AKG Gazbeton İşletmeleri adına söz alan Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sırrı Güvenç de “Rezerv alan” olarak tanımlanan, tarıma elverişsiz arazilerin, kentsel dönüşüm için yeni alanlar açabileceğine dikkat çekti.
Güvenç; “Ülkemizde 15 milyon bina, sorunlu bina kategorisine giriyor ve bunları kontrolden geçirilmeleri gerekiyor. Bu süreç tek bir mekanizma altında yürütülmeli ve çıkan sonuçlara göre yerinde yapılandırılarak gerekli durumlarda rezerv alanların da kullanılması planlanmalı. Önümüzde çok önemli fırsatlar var. Bu fırsatları daha yeşil ve daha konforlu yaşam alanları oluşturmak için kullanmalı, belediyelerimizle el ele vermeliyiz” diye ifade etti. Değişen iklim şartları nedeniyle, özellikle Orta Anadolu Bölgesi’nde ısı yalıtımının zorunluluk haline geldiğinin de altını çizen Güvenç, “Amacımız projelere bütünsel çözümler sunabilmek. AKG Gazbeton ürün yelpazesi ile bir bina baştan aşağı inşa edilebiliyor. Kolon-kiriş yalıtımında Minepor ile tamamlanan binalarda enerjinin verimli kullanılmasıyla ısınma ve soğutma giderleri yıllık bazda yarı yarıya düşüyor,” dedi.