Yaşarken gördüklerimiz

Güray SOYSAL

ZAMAN GEÇİYOR BEYLER…

1936 yılında hizmete giren ve geçenlerde yıkılan 19 Mayıs Stadının yerinin ne olacağını kimse bilmiyor.
Ne tribün, nede futbol oynanan zemin yerini şimdilerde boş bir araziye bıraktı.
“Peki yenisi ne zaman yapılacak” diye sorduğumuzun cevabını bir türlü alamıyoruz.
Bunu, hiçbir yetkili cevaplayamaz.
Çünkü…
Onlarda bilmiyor.
Oysa…
Ülkenin birçok yerine yeni statlar yapmakla caka satan yetkililer konu Ankara’ya gewlince adeta üç maymunu oynuyor.
Son olarak Hatay Stadı, bugünlerde hizmete gireceği günü müjdelemek için çırpınanlar, konu Ankara’ya gelince sus-pus içine giriyor.
Ankara 19 Mayıs Stadının yeni şekli ise, o meşhur spor adamlarının tozlu rafları arasında bekleyip duruyor.
Anlayacağınız, bu soruların cevabını daha bir müddet daha verilemeyecek.

ADI GİBİ MERT..

Türkiye’ye ilk geldiğinde Fenerbahçe forması giyip, bayağı güzel işler yaptı.
Daha sonra Beşiktaş, Mersin İdmanyurdu, Kayserispor, Erzurumspor ve sonunda Gençlerbirliği formasını, namusuyla futbol oynayarak, giydi.
Maç öncesi ve sonrasında hiçbir zaman kaytarıcılık yapmadı.
“Çık oyna” denildiğinde Gençlerbirliği’nin için ter dökerken, takım arkadaşlarına hep yardım etti. 38 yaşında olmasına karşın gücünün yettiği kadar çabaladı.
Esas adı olan Marcio Ferreira Perreira Nobre olan ve Türk vatandaşlığını elde eden Mert Nobre, sezon sonunda faal futbolculuğuna nokta koyuyor.
Adetta bizden biri olan 6 Kasım 1980 doğumlu Mert Nobre’nin bundan sonra bilhassa Ankara’da kalıp, Gençlerbirliği’ne yine hizmetinde olmasını dilerim.
Zira..
Böylesine futbol sevdalıların özlemi içindeyiz.

BEYLER AYIP EDİYORSUNUZ

Geçenlerde düzenlenen Futbolun Süperleri organizasyonuna binbir rica ile getirilen ve mazbatası iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna bir süre oturanı Ekrem İmamoğlu’na beklenen değer verilmedi. Organizasyonun ortaya çıkan çirkinlik şöyle idi.
Futbolun Süperleri gecesine katılmasını rica edenler, geceye dair fotoğrafları ve bilgileri paylaştığı haberde İmamoğlu’nun görüntüsünü “es” geçti.
Futbolun Süperleri gecesi, iktidarın takımı Başakşehir’e verilen ödüllerle de hep birinci sırada yer alırken, O günkü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski futbolu İmamoğlu yok sayıldı. Doğrusu bu zihniyete yazıklar olsun demekten başka söz bulamıyorum.

FUTBOLCULARINI STATTA BIRAKAN KULÜP

TFF 3’üncü Lig 1’inci Grup’ta bugün oynanan ve 1-0 Erbaaspor’un galibiyetiyle sona eren karşılaşma sonrası küme düşen Gebzespor’un takım otobüsü, futbolcuları maç sonrası stadyumdan almadan ayrıldı.Futbolcular takım otobüsüyle geldikleri Erbaa’dan minibüsle döndü. Erbaa İlçe Stadyumu’nda oynanan ve Erbaaspor’un 1-0 galibiyetiyle sona eren karşılaşma sonrası Gebzespor Bölgesel Amatör Lig’e düştü. Maç sonrası taraftarlar ve futbolcular büyük üzüntü yaşadı. Küme düşen Gebzespor’un takım otobüsü karşılaşma sonrası futbolcular soyunma odasındayken futbolcuları stadyumdan almadan ayrıldı.

Unutulmayanlar / SİBEL ÖZKAN

3 Mart 1988 yılında Afyon’da dünyaya gelen halterimizin altın kızı, küçük yaşlarda annesini kaybetti. Akraları sayesinde 6 yaşında Konya Kız Yetiştirme Yurdu’na verilen Sibel Özkan, daha sonra haltere başladı. Herşeyi kenara bırakarak halter sporu ile uğraşan halterimizin bu parlayan genç kızı 48 kilodaki Türkiye Şampiyonluğundan sonra 2008’deki Pekin Olimpiyatlarında gümüş madalya alma başarısını gösterdi. Daha sonra girdiği müsabakada doping yaptığı tespit edildi ve halter sporundan men edildi. Şimdilerde spor yaşantısına spor yaparak devam ediyor.

TOKAT İLE HAKEMLİĞE ADIM ATTILAR

Futbol hakemliğinde Talşat Tokat’ın çok büyükmemeği oldu.
Yakasına taktığı FIFA kokardı ile yurt dışınde büyük maçları, büyük özelşliği ,ile yönetti.
Sonrasında faal hakemliği bıraktıktan nsonra Hakem Kurullarınıda gbörev yaptı. Bişlahare kenare çekildi.
Davet geldiğinde spor ile ilgili konularda fişkrini söyler, gençledre nazsihat ediyor.
GFeçenlerde Ankara’daki futbol adaylığını bitiren gençlerin kokartlar töreninde vardı.
Genmç hakemnlere kokartını takan Talat Tokat, hedmen hemen her genç arkadaşına bu ilşemi yaparken,i şaka yollu dahi olsa, tokat atmayı ihmal etmedi.
Atılan her tokat, Talat Tokat’ın genç hakemlere böyle ce nsaihatı olsa gerek.