Yavaş: Hükümet ve iktidar partisi ile birlikte Ankara için çalışmak istiyoruz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin toplam borcunun 9,5 milyar TL olduğunu belirterek, yeni dönemde tasarrufa gidileceğini, ilçe belediye başkanlarının acil sorunları çözmek için bile kendisiyle görüşmediğini buna karşın ancak hükümet ve iktidar partisi ile birlikte hareket edilirse Başkentlilere hizmet edilebileceğine işaret etti

NAZ AKMAN – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığınca Ankara’daki basın mensupları ile düzenlenen iftarda, öncelikli projelerini açıklayarak yeni dönemde belediyedeki harcamalar konusunda tasarruf politikasının izlenileceğini söyledi. Yavaş, “Bundan sonra tüm otoparklar ve bildbordları belediye işletecek. Rant odaklı imar artışını veto edeceğim. Gereksiz makam araçlarını kaldırıyoruz, kiralık olanları geri iade ediyoruz. Benim makam aracım dahil belediyede çakarlı araç kalmayacak. Yolsuzlukla mücadele edeceğiz, kör kuruşun hesabını soracağız. Hitit güneşinin Ankara’nın sembolü olması bu meclis aritmetiğinde çok zor görünüyor. Köylere güneş enerjisi ve su indirimi sağlanması konusunda çalışıyoruz. Hayvan haklarının sonuna kadar savunusu olacağım. Başkente 32 kilometrelik bisiklet projesi ile istasyon caddesi ve metro için adım atmaya başlıyoruz. İhaleler canlı yayında halka açık bir şekilde izlenilebilecek” dedi.
“Haksız yere işten çıkarılmalar yapılmadı”
Yavaş, EGO, ASKİ ve şirketlerle belediyenin toplam borcunun 9,5 milyar lira olduğunu belirterek, enkaz devraldığı konusunda şikayette bulunmadığını söyledi. Belediyedeki durumun iyileştirilmesi konusunda tasarruf tedbirlerini devreye soktuklarını ifade eden Yavaş, “Hafriyat gelirleriyle birlikte tasarruf etmeye başlayınca daha da rahatlayacağımıza inanıyorum. Gereksiz makam araçlarını kaldırıyoruz, kiralık olanları iade ediyoruz. Bazı birimlerde müdüre değil sekretere araç tahsis edilmiş. Zabıta, İtfaiye ve bir de görevli polis haricinde benim makam aracım dahil hiçbir belediye aracında ‘çakarlı araç’ kalmayacak. Seçim döneminde söz vermiştim, yazısını da yazdık. Tüm birimlerde ihaleler önceden ilan edilecek. Birçoğunu canlı yayınlamaya başladık tıpkı Meclis toplantılarını yayınlamaya başladığımız gibi. Personelde önemli değişiklikler olmadı. Belediyede görevlendirmek için istediğimiz muvaffakiyetler yüzde 95 oranında verilmedi ama gitmek isteyenlerin önünü de açtık. Rakibim 25 bin işçi çıkartılacak dedi, haksız çıktı. Kimse haksız yere işten çıkartılmadı. Bizler iyi niyetli olarak çalışmalarımızı yapmaya devam etmek istiyoruz. Sosyal denge tazminatı konusunu sendikacılarla görüştük. Mali Hizmetler Müdürü ile görüşeceğiz çünkü bu biraz da hükümetin kesintilerle yapacağı tavra bağlı. Henüz ödenekler gelmedi, bayramdan önce karar verdik, yetiştireceğiz ama herkese eşit verileceği kararını almıştık” diye konuştu.
“Belediyeye aktarılan kaynakla Ankara 10 yıl kaybetmiş oldu”
Yavaş, imar planlarında ranta yönelik uygulamalara müsaade etmeyeceklerinin altını çizerek, bu konuda gerekirse gelen talepleri veto edeceğini ekledi. Yavaş şöyle konuştu:
“Belediyede 80 kadar dosya var. Afaki bir şekilde her imar artışının yanına şuraya bir tane okul, sağlık ocağı yapacaksınız gibi imar dosyalarının içine böyle şeyler konulmuş. Ne yapılacağı, kaç paralık yapılacağı belli değil. Ben sordum İmar Müdürüne peki ölçünüz nedir? Talep ettiğiniz miktar nedir dedim? İmar Müdürü sessiz kaldı. Bu konuyu değerlendirmemize aldık. Okul yapacaksak kendi istediğimiz yere yaparız, başkasına rant verip, başkasına okul yaptırmaya gerek yok. Bir yandan da bu durum şu sonucu ortaya koydu: ‘Belediyeye kaynak aktarıldığı ortaya çıktı. Ankara bu nedenle 10 yıl kaybetmiş oldu. 2014 yılında 30 kadar imar değişikliğini ve 19 Milyarlık rantın başka bir yere aktarıldığını televizyonda söylemiştim. Şehir planlarına aykırı değilse bir de fakir ailelere ev yapılmak şartıyla olabilir ama bundan sonraki uygulama bu olacak. Eğer Belediye Meclisinden bizim hakkımızı gasp eden veya Mecliste bizim yetkimiz olmasına rağmen Belediye Meclisine talimat verir gibi çıkan kararları yargıya taşımaya kararlıyız.”
Ankara’nın en eski sembollerinden Hitit Güneşinin geri getirilmesi konusunda da yoğun bir talep olduğunu söyleyen Yavaş, “Meclis aritmetiği 43’e karşı 105. Bu haliyle geri getirmek sembolü çok zor. Lüzumsuz yere de enerji harcamak istemiyoruz. Yine de Hitit Güneşi sembolünü her yerde kullanmaya çalışıyorum ama resmi sembol olarak kullanamıyoruz” diye konuştu.
32 kilometrelik bisiklet yolu projesi
5 yıl içinde planladığı projeleri hayata geçireceğini söyleyen Yavaş, “Ben kendimi sevdirerek, saydırmayı seven biriyim. Tüm bu projeleri 5 yıla sığdırabileceğim kanaatindeyim. 32 kilometrelik bisiklet yolu projesi, İstasyon Caddesi projesi ve Metro için görüşmelere başlıyoruz. Köylere güneş enerjisi ve su indirimi gündemimizde. Haziran ayında Polatlı’da bir çalıştay yapacağız. Ankara nüfusu 6 milyon neredeyse. Her bir proje için bir yönetici ve bir danışman görevlendirmeyi düşünüyorum. Sonuna kadar suçsuz hayvanların hakkını arayacağız, suçluların cezalandırılmalarını istiyoruz. Batıkent’teki hayvanların katledilmesi konusunda biz davaya suçtan zarar gören olarak katılıp mahkemede bunun savunucusu olmaya devam edeceğiz. Cezalandırılmaları için temyiz hakkımız oluyor, az ceza verilirse sonuna kadar suçsuz hayvanların hakkını arayacağız ve bu Türkiye’ye iyi bir örnek olacak” dedi.