Yaz aylarında güneş çarpması ve ishale dikkat

KAYSERİ, (DHA) – Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Murat Çağlar, yaz aylarında sıklıkla enfeksiyonlar, güneş çarpması ve ishallerle karşılaşıldığını belirterek, özellikle 6 ay – 5 yaş arası çocukların bağışıklık sistemlerinin tam olarak gelişmemesi nedeniyle daha riskli grupta yer aldıklarını söyledi.
Kayseri’de görevli Dr. Murat Çağlar, “Yaz aylarında özellikle tatil bölgelerinde dışarıda satılan ve toplu yapılan yemeklerin tüketilmesi ve sıcak havaya daha fazla maruz kalınması gibi etkenler çocukları başta mide ve bağırsak sistemi enfeksiyonları olmak üzere çeşitli hastalıklarla karşı karşıya getirebiliyor. Ancak beslenme ve hijyen konusunda bazı noktalara dikkat edip basit önlemler alarak bu tür sorunlara karşı korunmak mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.
Ailelerin çocuklarına bol sıvı içirmesini öneren Dr. Çağlar, “Sıcak havanın da etkisiyle daha fazla terleyen çocuklar su kaybettikleri için sıvı ihtiyaçları da artıyor ve susuz kalan çocuklarda, halsizlik, az idrar çıkarma, iştahsızlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu nedenle çoğunlukla su içmeyi unutan çocuklarınıza su tüketmeleri gerektiğini hatırlatın veya teşvik edin. Ayrıca, çocukların sıvı ihtiyacını karşılamak için çay, kola ve diğer yapay içecekler yerine kavun, karpuz, şeftali gibi sulu meyveler ve ayranı tercih edin. Özellikle bebekler susuzluklarını ifade edemediği için onlara öğün aralarında mutlaka su içirmeye çalışın” dedi.