Yeni filmler, yeni sahne showları

Birsen GÜRDİL

2020 sezonunda sanatseverler yeni sinema filmleri ve yeni sahne showlarını zevkle izleyeceklerdir. Bu ayın sonlarına doğru ve yeni yılın ilk aylarındaki sanat etkinlikleri bakalım ne kadar başarılı olacak.
* “Biz böyleyiz” 10 Ocak’ta sinemalarda
Uzun zamandır çekimleri süren, “Biz böyleyiz” adlı sinema filmi nihayet tamamlandı. Hatta filmin afişleri bile hazırlandı. Ünlü ressam, ses sanatçısı dizi ve film oyuncusu Hümeyra bu yapıtta rolleri Berrak Tüzünataç, Şebnem Bozoklu, Engin Öztürk, Özge Özpirinççi, Meriç Aral ve Boran Kuzum ile paylamıştır.
İstanbul’dan, İzmir’e giden bir gurup gencin başından geçen ilginç olayları beyazperdeye aktaran film, 10 Ocak’ta gösterime girecektir.
* Oya Başar tekrar sahnelerde
6 yıldan bu yana hiçbir sahne oyununda rol almayan Oya Başar, aldığı ani bir kararla “Plastik aşklar” adlı tiyatro eserinde Begüm Birgören ile başrolleri paylaşmıştır. Levent Kırca’dan ayrıldıktan sonra sanatsal çalışmalarını aralıksız sürdürürken, kendisine uzun süre istirahat veren Oya Başar, bu oyunda da yine üstün sanat yeteneğini göstermiştir.
Kadıköy Baba Sahne’de yapılan galaya Orhan Gencebay, Sevim Emre, Emel Müftüoğlu, Nevra Serezli, Demet Akbağ, Sedef İybar, Gül Sunal, Sinan Çetin, Berfin Erdoğan, Umut Kırca, Oya Başaran’ın kızı Ayşe Kırca ve Öykü Gürman gibi sanat dünyamızın ünlü isimleri katılmışlardır.
* Ferhat Göçer, Sabahattin Ali’yi sahnede canlandırıyor
Doktor, şarkıcı, müzisyen Ferhat Göçer, uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir önemli proje ile sahne çalışmalarına başlamıştır. Ünlü yazar Sabahattin Ali’nin yıllar önce esrarengiz bir cinayet sonucu hayattan koparılmış olmasını konu olarak ele alan ve yapıtlarla geçen kısa hayat öyküsünü işleyen, “Aldırma gönül” adlı oyunla yeni bir sanat denemesine el atmış olan Göçer, Türk edebiyatının usta kalemi Sabahattin Ali’yi sahnede canlandıracaktır.
* Hande Erçel ve Mest-i aşk
Bir aydan bu yana çekimi süren Mest-i aşk adlı filmde ünlü oyuncu Hande Yener, Mevlana ile Kerrehatun’un evlatlığı Kimya Hatun’u canlandırmaktadır.
Dünyaca ünlü yönetmen Hasan Fethi’nin gözetiminde çekimleri yapılan film, bir Türk-İran ortak yapımı olarak beyazperde de yer alacaktır.
* Elif Gönlüm tiyatro sanatçısı oldu
Milli basketbolcu Kerem Gönlüm’ün güzel eşi Elif Gönlüm bu kez de şansını tiyatro sahnesinde denemektedir.
Geride bıraktığımız günlerde Tealife adlı çayın kurucusu ve pazarlamacısı olan Elif Gönlüm’ü şimdi de tiyatroya kaptırmıştır. Süheyl, Behzat Uygur Tiyatrosu tarafından sahneye konan “Süt kardeşler” adlı oyunda rol alıp, sahne çalışmalarına başlayan Elif, Süheyl Uygur, Behzat Uygur ve Emine Ün ile rolleri paylaşmaktadır.
* Neyzen Tevfik’e Burak Sergen can verdi
Mizah dünyamızın unutulmaz ismi Neyzen Tevfik, uzun bir aradan sonra bu kez de tanınmış oyuncu Burak Sergen tarafından sahne oyunu olarak tekrar aramıza dönmüştür.
Neyzen’e hayat verdiği oyununun galası geride bıraktığımız günlerde İstanbul Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapılmıştır. Burak Sergen’in başarılı bu oyunun da sanatçıyı dostları yalnız bırakmamıştır. Temmuz ayında hayatını kaybeden tiyatro yazarı Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı tek kişilik oyun uzun süre sahnede kalacaktır.
* Of Aman Nalan İstanbul’da
90’lı yılların ünlü sesi OF Aman Nalan, uzun bir süredir. Bodrum’da yaşamakta idi. Annesi ve köpeği ile çok mutlu olduğunu söyleyen Nalan, 5 yıl aradan sonra gece kulübü Chin Chin’in işletmecisi Ali Sayar’ın ısrarı üzerine İstanbul’a gelmiştir.