Yeni güneş paneli teknolojisi uzay istasyonunda test ediliyor

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi alanında devrim yaratabilecek yeni bir teknoloji Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) test edilmeye başlandı.
Merkezleri ABD’nin California eyaletinde bulunan iki uzay teknolojisi şirketi tarafından geliştirilen katlanabilir, uzayabilir, hafif ve esnek güneş paneli sisteminin uzay yolculuklarında önemli avantaj sağlaması bekleniyor.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yapılan açıklamada, Deployable Space Systems (DSS) ve Space Systems Loral (SSL) şirketleri tarafından ortaklaşa geliştirilen ve Roll Out Solar Array (ROSA) adı verilen açılabilir güneş paneli sisteminin özellkle uzun uzay yolculuklarında motorlarını güneş enerjisinden elde ettiği enerjiyle çalıştıran uzay araçları için tasarlandığı belirtildi. Yeni teknolojinin uzay seyahatlerinde depolama ve katlama giderlerini düşüreceği tahmin edliyor.
Özel sektöre ait SpaceX Dragon uzay aracıyla 5 Haziran’da yörüngedeki uzay istasyonuna getirilen açılabilir ve uzayabilir güneş paneli sistemi geçen günlerde, Kanada’nın geliştirdiği robot kol Canadarm 2 tarafından UUİ’ye yerleştirildi ve yaklaşık bir hafta süreyle test edilecek.
NASA’nın uzman mühendislerinden ve bu programın sorumlularından Jeremy Bank, yeni güneş panelini istedikleri zaman kolaylıkla geri toplayabileceklerini ve bunun da özellikle uzay aracının manevra kabiliyetini arttıran bir özellik olduğunun altını çizdi.
Test başarılı olursa yeni güneş paneli sisteminin bilhassa NASA’nın Mars ve ötesine yapmayı planladığı insanlı ve robotlu seyahatlerde faydalı olması umuluyor. Örnek olarak, bu teknolojiye sahip bir Mars tekerlekl robotunun, Kızıl Gezegen’in engebeli arazisinda güneş panellerini, ışınların geldiği yöne çevirerek ya da kullanmadığında katlayarak çok daha etkili ve yararlı kullanabileceği belirtiliyor.
Yeniliği geliştirenlerden SSL şirketi Başkan Yardımcısı Al Tadros da, ”Daha geniş güneş panelleriyle daha fazla enerji ürettiğimiz açık. Ama bunları Dünya’dan gönderirken kolayca depolamak ve uzay istasyonuna bunları yerleştirmek meseleydi. Şimdi yeni teknolojiyle güneş panellerini çok geniş alanlara yerleştirmek kolaylaştı. Çok daha az ağırlığa çok daha fazla elektrik üretmek mümkün oldu” dedi.
ROSA teknolojisinin sadece uzun uzay yolculukları değil, TV, radyo, internet ve diğer yerden hizmet sağlayan ticari iletişim uydusu alanında da yararlı olması bekleniyor.