Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Ankara’da başladı

 

Basın İlan Kurumu Yeni Nesil Gazetecilik ve İstihdam Eğitimi Programı kapsamında medya çalışanlarını bir araya getirdi

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) – Bilgi teknolojilerinde yaşanan değişim ve dönüşümün gerekliliği kapsamında dijital dönüşüm konusunda, nitelikli işgücü kaynağını sağlamak ve yeni nesil gazeteci yetiştirmek amacıyla Basın İlan Kurumu’nun başlatmış olduğu Yeni Nesil Gazetecilik ve İstihdam Eğitimi Programı’nın üçüncüsü Ankara’da yapıldı.

Basın alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında, sosyal medya alanındaki gelişmeler, teknolojiyi etkin kullanma amacıyla verilen gazetecilik eğitimleri medya sektöründe çalışan veya çalışmak isteyen genç adayların iş yaşamına katılmalarını amaçlıyor. Özellikle yazılı basının internet yayıncılığı ile entegre olmasını hedefleyen programlara katılan kursiyerler, Ankara’da yerel gazetelerde ihtiyaçlar doğrultusunda muhabir, internet editörü veya sayfa sekreterliği gibi farklı pozisyonlarda çalışma imkanı elde ediyor.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nde düzenlenen programa, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Yönetim Kurulu üyelerinden Güray Soysal, Olgunay Köse, Sonsöz Gazetesi Sahibi Abdi Pehlivan,  Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun,  İŞKUR Aktif İşgücü Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Aslan, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, KOSGEB Başkan Yardımcısı Süleyman İslamoğlu ile çok sayıda basın mensubu ve İŞKUR kursiyeri katıldı.

KARACA, “YAZILI BASIN DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRECİNE GİRMİŞ DURUMDA”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca

Yeni Nesil Gazetecilik ve İstihdam Eğitimi programı ve Basın İlan Kurumu hakkında bilgi veren Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, “Basın İlan Kurumu’nun başlatmış olduğu bu girişimimizde başta İŞKUR olmak üzere KOSKEB, Ankara Kalkınma Ajansı işbirliğiyle ilgili iletişim fakülteleri ve üniversitelerimizin katkı ve destekleriyle başlatmış olduğumuz eğitim programımıza istihdam konusu da dahil ederek devam etmekteyiz.  Eğitim amaçlı başlatmış olduğumuz çalışmaya istihdamı da katarak prestijli bir boyuta ulaşmış olduk. Çünkü ülkemizin her sektörde istihdam sorunları vardır ancak medya da bu daha önemli bir konu haline gelmiştir. Bu girişimimiz belirli vilayetlerde devam edecektir, bu şekilde Basın İlan Kurumu olarak basınımızın nitelikli eleman açığını kapatmaya çalışarak geniş istihdam alanları yaratmaya çalışacağız. İletişim çağında yaşıyoruz, bu da beraberinde bütün sektörlerde olduğu gibi özellikle iletişim yani medyada dediğimiz yazılı basın da dijital dönüşüm sürecine girmiş durumdadır. Gazetelerimizin de bu dijital çağa ayak uydurabilmek için nitelikli donanımlı işgücüne ihtiyacı vardır. Bu kapsamda hayata geçirmeyi düşündüğümüz projelerden biri gazetelerimizin internet sitelerini teknolojik gelişmelerle uluslararası standartlara uyarlamak ve ajanslarla entegrasyonunun sağlanması için gerekli girişimlerde bulunmak. Bir de özellikle yerel gazetelerimizin reklam piyasasıyla bu dijital çağda bir araya gelmesi gerekiyor. Bu kapsamda tüm yerel gazetelerimizin internet sitelerini bir araya getirdik ve dijital yayıncılık alanında uzman olan firmamız ile dijital reklamlar ile yerel gazetelerimizin entegrasyonunu kurmaya çalışıyoruz.  Bu konu çok önemlidir çünkü basının ayakta durması için yeni çağa ayak uydurması gerekiyor. Umudumuz yeni nesil gazetecilik ile ilgili bu programlarımızın dikkat çekmesi ve doğru değerlendirilmesidir.  Tüm gazetelerimizin reklam sektörüne dahil olmasını şiddetle öneriyorum, eğer dahil olunursa emeklerin karşılığının alınacağını düşünüyorum. Bu kapsamda Ankara’da başlatmış olduğumuz girişim ile 16 kişiyi istihdam ettik.  Bu sayıyı elbette arttıracağız. İŞKUR’un eğitim başı programları ile gazetelerimizin büyüklüğüne göre kadrolarına bu arkadaşlarımızı dahil etmelerine vesile oluyoruz.  İlgili kurumlarımızın desteği ile nitelikli gazetecilik ve istihdam ile bu dijital dönüşüm çağına ayak uyduruyoruz.  Basın için bu çalışmalarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.  Bu projeye İstanbul’dan başladık ardından Sakarya, Adapazarı, Samsun, Ankara, Trabzon gibi pek çok ilde devam edeceğiz” dedi.

ASLAN, “MESLEK EĞİTİM KURSLARI VE İŞBAŞI PROGRAMLARI İLE NİTELİKLİ ELEMANLAR YETİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Yeni Nesil Gazetecilik ve İstihdam Eğitimi programının açılış konuşmasını yapan,  İŞKUR Aktif İşgücü Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Aslan ise nitelikli eleman kaynağı oluşturmak için kurum olarak bu tarz çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek,  “Bu girişim bizler içinde çok önemli. Çünkü başlatılan meslek eğitim kursları ve daha sonrasında işbaşı programları ile sektörün nitelikli eleman işgücünü sağlamaya çalışacağız. Her meslekten genç arkadaşlarımızı yetiştiriyoruz yüzlerce arkadaşımız bu eğitimlerden geçerek istihdamı sağlamaya başladılar. Üniversiteden mezun olan kişilerin iş yaşamına ilk adımlarını atmalarına vesile oluyoruz. Sadece Ankara değil Türkiye genelinde bu kapsamda çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık
Ankara Kalkınma Ajansı Genel                   Sekreteri Arif Şayık

ŞAYIK, “2010’DA KURULAN BİR AJANS OLARAK YAKLAŞIK 150 MİLYONLUK İNOVASYON VE AR-GE ÇALIŞMALARINA İMZA ATTIK”

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ise gelişen teknolojinin beraberinde inovatif çalışmalar gerektirdiğini öne sürerek, “Biz 2010 yılında kurulmuş genç bir ajansız. Ankara’nın ekonomisi ve teknolojisi ile bugüne kadar 150 milyonluk bir desteği hayata geçirdik ve verdiğimiz desteklerin büyük bir çoğunluğu inovasyon ve AR-GE çalışmaları için kullanıldı. Dünyada da teknolojik ilerlemelere bağlı olarak bu tarz desteklemeler yapılıyor. Bizlerde yeni nesil olduğundan dolayı bu projeyi elbette destekliyoruz. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’ya da bizleri böyle bir hizmetin içine dahil ettiği için şükranlarımızı sunuyoruz “ dedi.

İSLAMOĞLU, “KOSGEB’E YETERLİ KATILIMIN SAĞLANMASI İÇİN GENÇLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIZ”

KOSGEB Başkan Yardımcısı Süleyman İslamoğlu

KOSGEB Başkan Yardımcısı Süleyman İslamoğlu, “KOSGEB olarak Türkiye’nin her yerinde hizmet vermemize rağmen çeşitli toplantılarda KOSGEB’e kaydı olmayan ya da herhangi bir biçimde işbirliği bulunmayan çok fazla katılımcı görüyoruz. Burada bir iletişim sıkıntısı olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla bu programa dahil olarak Türkiye’de 3,5 milyon işletmenin yüzde 99’unun komi olması ve bu sayıdan sadece bir milyonunun KOSGEB ile işbirliği içinde olmasından ötürü bu alanda yetişecek olan arkadaşlarımızın faaliyetleriyle kendimizi de izah etmeyi düşünüyoruz. 650 bin işletmeye yaklaşık 6,5 milyar liralık destek vermiş bulunuyoruz. Bunlar içinde yerel gazetelerimiz, ajanslarımız ve işletmelerimiz yer alıyor. Özellikle İŞKUR şu anda KOSGEB’in en önemli paydaşı. Girişimcilik destek programları kapsamında bugüne kadar ülke genelinde 910 bin girişimci adayını belgelendirdik. Bunlardan 200 bin tanesini İŞKUR ile gerçekleştirdik. Dolayısıyla bu sayı artarak devam ediyor bu projenin de hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

ALTUN, “TÜRKİYE’DE 48 İLETİŞİM FAKÜLTESİNİN VARLIĞI İŞGÜCÜNDEKİ ARZI DA ORTAYA KOYMAKTADIR”

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun

Ankara Üniversitesi iletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun, “İletişim fakültelerinde basın işletmeciliği ve ekonomisi konusunda yapılan çalışmaların çok sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Basın işletmelerinin sürdürülebilir olması sektördeki istihdamında sürekli olmasına katkı sağlıyor. İletişim fakültelerindeki en büyük sorunlardan biri istihdam ancak bu genel olarak tüm sektörlerdeki problem.  Türkiye’nin nüfusunun %25’i gençlerden oluşuyor.  Bu çok ciddi bir rakam dolayısıyla bu alanda özellikle gençleri kapsayan programların desteklenmesi gerekiyor. Bugün Türkiye’de hem kamu hem de özelde toplam 48 iletişim fakültesi mevcut. Ayrıca 260 programda iletişim alanına ilişkin derslerde okutuluyor. Bu sayı sektöre ilişkin işgücü arzını da ortaya koyuyor. Açıkçası fakültelerin mezun ettikleri öğrencilere yönelik önemli sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. Öğrencileri iş yaşamına katmak bu alanda desteklemek gibi sorumluluklarımız var. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak bu programın yapılması için bu sorumluluk çerçevesinde bir yaklaşımda bulunduk.  Ankara Üniversitesi’nin Basın İlan Kurumu ile ilişkisi köklü bir geçmişe dayanıyor, sanırım 60 yıllık bir geçmişten söz edebiliriz. Kurslara katılan Ankara’daki arkadaşlarımızdan toplam 25 kişiden 21’i iletişim fakültesi mezunları diğer 4’ü ise farklı alanlardan katılan kişilerdir. Programın ilanında değinilen bir husus var ki çok önemli bir şey, iletişim meslek lisesi öğrencilerin dahil edilmesi de yararlı olacaktır. Bizler için çok önemli bir proje buradaki tüm işbirlikçilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.