Yeni Tünel’iniz hayırlı olsun

Dr. (E) Tuğamiral Ergun MENGİ

Ankara Belediyesi Yerel Yönetimler halkın parasını, halkın ihtiyaçlarına göre harcamak zorunda olduklarından, “Tutumlu” olmak birinci ilkeleri, akıl-bilim egemen karalar vermeleri ikinci ilkeleri olmalıdır.
Ankara’nın yeni Belediye Yönetimi bu konuda çok güzel örnekler verse de asfaltlanan yollar, kavşaklar vb uygulamalarında akıl-bilim egemen kararlar almak yerine, genellikle eskisini kaldır yenisini koy yapıyor. Yirmi (20) yıl önceki belediye yönetimine göre bir FARK yaratamıyor. Eskiyi kaldır yenisinin yapılması mı gerekir? Yok mu değişen ihtiyaçlar?
Konya Yolu’na alternatif  ve her ne demekse Bilkent Şehir Hastanesi’nin trafik yoğunluğunu azaltmak maksadıyla yapıldığı ifade edilen, İncek-Bilkent duble yolunda işler sona yaklaştı. Yolda alt geçitler, üst geçitler hiçbir masraftan kaçınılmamış, çünkü vatandaş Mehmet Efendi kavşakta kırmızı ışıkta 45 sn beklemesin, dalsın batçık’a çıksın karşı taraftan nasıl olsa para çok. Yolun tenkit edilecek çok yönü var da ben konuyu, Bilkent tarafından Eskişehir yoluna doğru hiçbir anlam taşımayan tek yönlü tünele getireceğim. Bitti, asfaltlandı, trafiğe bile açıldı. Bilkent’ten inerken, sağda benzin istasyonunu geçtikten sonra hiçbir anlamı olmayan tünele giriyorsunuz bir “S” çizdikten sonra tünelden çıkıp,
İncek tarafından gelen ana yolla 5 şerite çıkan bir buluşmadan sonra yola devam ediyorsunuz. Anlamsız, çünkü bu yol her hal ve karda İncek’ten gelen 3 şeritli yolla, tünelli veya tünelsiz, bir şekilde buluşmak zorundaydı.
O zaman neden bu ucube tünel yerin altına gömülmüştür, bu kadar para harcanmıştır. Her tünel arkası görülmeyen yeni bir viraj, yeni bir tepe üstü yaratır, hani sollamanın yasak olduğu yerler. Yani her tünel kazaya teşnedir. Daha 14 Aralık 2019 Cumartesi günü bir önceki tünelde 5 araç zincirleme birbirine girdi (Trafik Kaza kayıtlarına bakabilirsiniz). O zaman tünel ne kazandırdı. Hiç! Ama çok para harcandı, sürüş güvensizliği ve yüksek kaza oranı kazandırdı. Bunlarda önemli değil derseniz, bu ucube tünel artık yüzyıllarca buradaki varlığını koruyacak. Atsan atılmaz, satsan satılmaz.
Demesinler ki, ihalesini bizden öncekiler yapmış.