Yeni yıla merhaba: ‘Dört El Piyano Resitali’

Doğan BULGUN

PİYANİST Gizem Alkan ve Zeynep Ülbegi dört el piyano repertuvarından derlenen zengin bir program ile Ocak ayının ilk konserinde Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacak.
PROGRAM:
W. A. Mozart | Sonat Re Majör KV381
F. Schubert | Fantasie D.940, fa minör
S. Rachmaninoff | 6 Morceaux Op.11’den
No.1 “Barcarolle”
No.2 “Scherzo”
No.3 “Theme Russe”
F. Poulenc | Sonat FP 8I. PreludeII. RustiqueIII. Final
05 Ocak 2019 Cumatesi, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)
GİZEM ALKAN
Piyano eğitimine 1999 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda başladı. Sırasıyla Okt. Kalpten Araboğlu, Prof. Süleyman Sırrı Güner, Prof. Devlet Devrim Öztaş ve Yard. Doç. Serhan Küngerü ile çalıştıktan sonra 2008 yılından 2015 yılında birincilikle mezun olana kadar Yard. Doç. Akın Araboğlu’nun öğrencisi oldu. Yüksek Lisans eğitimini aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Piyano Ana Sanat Dalı’nda yine Yard. Doç. Akın Araboğlu danışmanlığında tamamladı. Bu süre zarfında “Uluslararası Pera Piyano Festivali’nde Tamara Poddubnaya,Vasıf Hasanov, Bernhard Parz, Domenico Colucci, Zöhrab Adıgüzelzade, Victor Chouchkov ile masterclasslara katıldı. “AIMA Uluslararası Müzik Akademisi”nde İdil Biret ile çalıştı. Eklisia “7.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali”ne katılarak Gülsin Onay, Jean Bernhard Pommier, Giselle Brodsky, Valentin Surif, Makoto Ueno gibi dünyaca ünlü piyanistlerle çalışmalar yaptı ve konser verdi. Bulgaristan’ın Ruse kentinde düzenlenen “March Music Days” festivaline katılarak Lyudmil Angelov ve Maria Prinz ile hem oda müziği hem de solo ustalık sınıflarına katıldı. “4. Uluslararası Pera Piyano Yarışması”nda mansiyon ödülü, Bulgaristan’ın Dobrich kentinde “16. Hopes,Talents and Masters” uluslararası piyano yarışmasında 3’üncülük ödülü aldı. Aynı yıl İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen “Chetam’s İnternational Summer School and Festival For Pianists”e katılarak Margaret Murray McLeod ile çalıştı ve festival kapsamında konser verdi. “14.Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması”nda 2011 yılında mansiyon ödülü, 2014 yılında “17.Uluslarası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması”nda ise 2’ncilik ödülü aldı. Gizem Alkan, halen Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda ders vermeye devam etmekte ve 2017 eylül ayından itibaren sanatta yeterlik çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Doç. Gökhan Aybulus ile sürüyor.
ZEYNEP ÜLBEGİ
Zeynep Ülbegi, 1996 yılında Ankara’da doğdu. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nuran Taşpınar ile piyano çalışmalarına başladı. Aynı yıl Doç. Ahter Destan’ın yönettiği Ankapella Gençlik Korosu’nda söylemeye başladı. Bu koro ile Türkiye, Belçika, Bulgaristan ve Sırbistan’daki koro yarışmalarında birçok uluslararası ödül almasının yanı sıra Palau de la Musica Catalana ve La Sagrada Familia gibi önemli binalarda konserler verdi. Piyano eğitimi süresince İdil Biret, Peter Katin, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Ilya Itin, Pawel Kaminski ve Misha Dacic’in ustalık sınıflarında aktif olarak yer aldı. 2010, 2011 ve 2014 yıllarında Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne katıldı. 2009-2011 yılları arasında Prof. İlhan Baran’dan Çağdaş Müzik Tarihi dersi aldı. 2012 yılından itibaren piyano çalışmalarına Prof. Demet Akkılıç ile devam eden Zeynep Ülbegi, aynı yıl Mart ayında şef Tolga Atalay Ün yönetimindeki Hitit Filarmoni Orkestrası ile solist olarak çaldı. 2015 yılı Ocak ayında, İspanya’da düzenlenen 11. Huesca Uluslararası Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. Nisan ayında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen 10. Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda piyanist Ezgi Göktürk ile birlikte “En Başarılı Duo Ödülü”ne layık görüldü. Kasım ayında 16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’ne davet edilerek “Kamuran Gündemir Anısına” Genç Yetenekler konserinde çaldı. 2016 yılı Şubat ayında “Genç Yıldızlar” konserine solist olarak seçilerek şef Orhun Orhon yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası ile çaldı. Aynı yıl Oylun Erdayı ile özel olarak şan çalışmaya başladı, daha sonra çalışmalarına Maia Mari Chikhradze ile devam etti. 2017 yılı Eylül ayında 20. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’ne katıldı, burada gösterdiği başarılı performanstan dolayı Ekim ayında İstanbul’da İdil Biret ile aynı konserde sahne alan dört piyanistten biri oldu.2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nden Müzik Bölümü ve Okul Birincisi olarak mezun olan Zeynep Ülbegi, şu anda ikinci üniversite eğitimini şan üzerine almakta olup, Amerika’daki Eastman School of Music’in Şan Bölümü’nü kazanan ilk Türk öğrenci olarak Prof. Katherine Ciesinski ile çalışmalarını sürdürüyor.

Bir soprano ve bir piyanist: ‘Yılbaşı Melodileri’

SOPRANO Demet Gürhan ve piyanist Ceren Topuz müzikaller ve popüler parçaların seçkin örneklerinin özgün düzenlemelerine yer verilecek özel bir programda Mozarthaus’ta müzikseverlerle buluşuyor.
06 Ocak 2019 Pazar, Saat: 18.30, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)

Demet Gürhan

Doç. Dr. DEMET GÜRHAN
1976 yılında doğdu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünü kazanarak Prof. Gülşen Şimşek’in şan anasanat dalı öğrencisi oldu. 2000–2005 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Burada iki yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Denizli Çocuk Korosu şefliğini yaptı. Eğitimi süresince şan çalışmalarını Elvira Fatihova ile sürdürdü. Doktora programında şan çalışmalarına Prof. Mustafa Yurdakul ile devam etti. 2006 yılında Prof. Helge Dorsch ile Master Class çalışmalarına katıldı. 2008 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı doktora programına kabul edildi. 2013 yılında “Ses Eğitimi Çalışmalarının Politikacıların Konuşma Becerilerine Etkisi” konulu teziyle doktora programını tamamladı. Almanya, Litvanya, Kıbrıs ve Türkiye’de çok sayıda konser gerçekleştirdi. TRT Avaz ve TRT radyosunda canlı yayınlanan programlarda solist olarak birçok konser vermiştir. 2014 yılında Kazakistan Karagandı Senfoni Orkestrası ile Ankara, Eskişehir, Bursa, Samsun, Ordu ve Trabzon’da konserler yaptı. 2010 yılından itibaren Tubikam (Türkiye Bilimsel, Kültürel ve Stratejik Araştırmalar Merkezi) üyesidir. 2006-2016 yılları arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda misafir öğretim üyeliği yapan Gürhan, halen Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Şan Anasanat Dalı’nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Sanatçı ayrıca Profesyonel Ses Derneği yönetim kurulu üyesidir.

Ceren Topuz

CEREN TOPUZ
1985 Yılında Ankara’da doğdu. 1996 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nı kazanarak Orta Okuldan itibaren Prof. Süleyman Sırrı Güner ile Piyano çalışmalarına başladı. Çalışmalarına 1999 yılından itibaren Prof.Olga Hasanov ile devam etti. 2000 – 2002 yılları arasında Doç.Vasıf Hasanov ile çalıştı. 1999 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği Ferdi – Lili Statzer yetenek yarışmasına katıldı. 2000 yılında Bulgaristan Varna Konservatuvarı Piyano yarışmasına katıldı. Edirne Trakya Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde çok sayıda konser ve resitaller verdi. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Yrd. Doç. Oya Ünler lisans sınıfına girdi ve aynı sınıftan mezun oldu. Öğrencilik hayatı boyunca birçok sınıf konserleri ve resitaller sergilemiş, yurtiçi ve yurtdışında yarışmalarda bulunmuştur. 2012-2014 Yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında Dünyaca ünlü şefler eşliğinde yapılmış olan birçok konserde misafir sanatçı olarak görev almıştır. 2009-2013 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nda ve 2010-2012 yılları arasında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Korrepetitör olarak çalışmıştır. 2012’den beri de Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Şan Anasanat Dalı’nda bu görevi sürdükmektedir. Bunların yanı sıra, 2012 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Toros Can ile başladığı Yüksek Lisans çalışmalarına Doç. Dr. Özlem Ömür ile devam etmektedir.