Yeniden milli forma giymek istiyor

Basketbolcu Merve Aydın’ın gönlünden geçen istek..
Yeniden milli forma giymek istiyor

Yakın Doğu Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Derneği’nin genç oyun kurucusu Merve Aydın, 2016 – 2017 sezonu öncesi kendisi ve kulübü adına konuşurken, başarılı olacağını söyledi

Genç yaşta basketbolda gösterdiği başarılar ile adından söz ettirmiş olan 22 yaşındaki Merve, güzel Türkçesi ve ifadeleri ile de sizleri kendine hayran bırakacak. 14 yaşında ne istediğine karar veren ve basketbol odaklı bir hayat seçen genç sporcu, bir süredir sakatlığından dolayı parkelerden uzak kalmıştı. Merve Aydın şimdi hem sağlığına kavuştu hem de sağlığını geri kazanma sürecinde kendine yaptığı ekstra yatırım ile eskisinden de sağlam hale geldi. Kariyeri devam ettiği sürece kendini sürekli geliştirmek amacında olduğunu söylemekten de geri durmayan Merve, tekrar Milli Takım forması taşımak istiyor.
-Basketbol senin için nasıl bir yaşam biçimi haline geldi?
Merve Aydın: Annem lise yıllarıma kadar hep notlarım düşük olursa basketbol oynayamayacağımı söylüyordu. Onun bu tutumu bana okulda sınavlarıma daha çok çalışmam adına ciddi motivasyon kaynağı oldu. Basketbola âşıktım ve bırakmak zorunda kalmamak için ders notlarımı hep yüksek tuttum. Liseye başlamadan önce Ceyhun Yıldızoğlu Mersin Büyükşehir Belediyesi ile anlaştı ve beni o yıl A Takım kadrosuna alacağını söyledi. 14 yaşındaki bir sporcu için çok güzel bir fırsattı. İşte o an basketbol merkezli bir yaşam ya da basketbolun ikinci planda olduğu bir yaşam için karar verecektim. Hem öğretmenim hem de antrenörüm olan Ahmet Altıparmak ve annem ile beraber masaya oturduk. Bana iyice düşünüp ne yapmak istediğime karar vermemi söylediler. O an gözlerimi kapattım ve basketbolun ön planda olmadığı bir gelecek hayal ettim. Bu benim mutlu olduğum, beni heyecanlandıran bir yaşam biçimi olmayacaktı. Bütün zorluklarına rağmen sevdiğim, heyecanlandığım ve uğrunda her türlü mücadeleyi vermeye hazır olduğum bu yolda ilerlemeye karar verdim. Ailem de kararıma saygı duydu ve beni her zaman destekledi.
– Mersin’de senin basketbol yaşantında da öneminin büyük olduğunu tahmin ediyoruz…
Merve Aydın: Evet, Mersin’in doğduğum ve büyüdüğüm şehir olması basketbola profesyonel olarak orada başlamamı da daha anlamlı kılıyor. Her şeyden önemlisi antrenörüm Ceyhun Yıldızoğlu bana büyük bir fırsat ve emek verdi. Ben de elimden geleni yaparak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdim. Mersin’i aslında benim için değerli kılan en büyük etken Ceyhun Yıldızoğlu’dur. Kulübüm de bana orada oynadığım süre boyunca kendi evlatları gibi destek oldu. O yıllarda her sahaya çıktığımda taraftarın Mersin’in çocuğu olduğum için bana özel desteğini de hissettim. Hem kulübüme hem de Mersin’e bana bu güzel duyguları yaşattıkları için çok teşekkür ederim.
-Şimdi yeni sezon kapıdayken kendini nasıl hissediyorsun?
Merve Aydın: Sizin de söylediğiniz gibi şanssızlıklar oldu fakat şanssızlık gibi görünen olaylar bana farklı şeyler de öğretti. Hayatta zorluklarla karşılaşabiliriz ama sonuçları belirleyecek olan bizleriz. Şimdi kendimi hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha güçlü hissediyorum. Basketbol anlamında da büyük bir açlığım var. Yeni sezonda takımım için elimden geleni yapmaya hazırım. Bunun adına da ciddi bir çalışma süreci geçirdim ve şimdi sezonu açtığımız bu haftalarda takım idmanlarını sürdürüyorum.
-Bireysel çalışmaların etkisini ne kadar görüyorsun?
Merve Aydın: Çalışmalarımın etkisini yüzde yüz hissediyorum. Yine de bu demek değildir ki artık tamamım. Hep kendimi geliştirme odaklı ve daha iyisini yapma hedefleyerek, bu gelişimi kariyerim boyunca sürdürmeyi amaçlıyorum.
-Beş sene daha Yakın Doğu Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Derneği çatısı altında olacaksın.
Merve Aydın: Yakın Doğu Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Derneği, şampiyonluk hedefi olan yeni ve güçlü bir oluşum. Daha önceden Basketbolu Geliştirenler Derneği Spor Kulübü oyuncusuydum ve yaşadığım şanssızlıklardan sonra kulübüm hep yanımda, bana destek oldu. Aslında şöyle söylemek daha doğru; kulübüm bana bir aile oldu. Bu sezon için de 5 yıllık kontrat imzalamak isteyerek çok ama çok güzel bir teklifte bulundular. Kötü günlerimi atlattığım yuvamda güzel günleri hep birlikte yaşamak için mücadele edecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum.
-Kendini oyunun hangi yönünde daha güçlü bulursun?
Merve Aydın: Savunmacı kimliğim ön plandadır…
-Beraber oynamaktan keyif aldığın bir oyuncu var mı?
Merve Aydın: Forma giydiğim her takımda oynarken çok keyif aldım ve rahattım, bu sebeple özel bir isim veremem…
-Sence bu sezon nasıl geçecek?
Merve Aydın: Basketbola aç bir Merve var burada. Takım olarak hedefimiz ise yarıştığımız her kulvarda şampiyonluk. Ben bu yıl takımımın bana ihtiyaç duyduğu her anda sahada bu hedefler için mücadele etmek, bu süre zarfında da kendimi bireysel olarak geliştirmeye devam edip tekrar Milli Takım forması giymek istiyorum.
-Ay Yıldızlı forma her sporcu için en özel forma olsa gerek… Biraz o noktada hissettiklerinden de bahsedebilir misin?
Merve Aydın: Milli Takımlarda oynadığım her an benim için çok değerli. Oyuncu olarak orada basketboluma birçok değer katma fırsatı yakaladım. Gelişimime, oyunuma katkısı çok büyük oldu… Hem ülkemi temsil etmenin vermiş olduğu gururu yaşadım hem de unutulmayacak anılar biriktirdim. O duyguları tekrar yaşamak için de mücadeleye devam edeceğim. (Basketbol Federasyonuna teşekkür ederiz.)