Yenimahalle Belediyesi,sahtekarlara pabuç bırakmıyor

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, satıcılara dikkatli olun çağrısı yaptı. Yaşar, “Satışların giderek arttığı bir süreçte satıcılarımızı sahte para ihtimaline karşı korumayı hedefledik

Kurban Bayramına sayılı günler kala alışverişin yoğunlaştığı Yakacık Kurban Pazarı’nda satış yapan besicileri sahte para riskinden kurtarmak amacıyla harekete geçen Yenimahalle Belediyesi, sahte para tespit kalemi dağıttı. Alanda kalemleri kurban satıcılarına tek tek teslim eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, satıcılara dikkatli olun çağrısı yaptı. Yaşar, “Satışların giderek arttığı bir süreçte satıcılarımızı sahte para ihtimaline karşı korumayı hedefledik. Çünkü 15-20 bin TL’lik alışverişlerde böyle bir ihtimal olabilir. Yakacık’ta kimse mağdur olsun istemiyoruz. Kurban Bayramı’nın ruhuna uygun bir alışveriş yapılmasını temenni ediyoruz” dedi.
Yaşar, kalemin kullanımını sahte parayla gösterdi
Sahte para tespit kaleminin nasıl kullanılacağı konusunda uygulamalı olarak satıcılara bilgi de veren Yaşar, “Kurban pazarları nakit akışının bol olduğu yerlerdir. Son dönemde sahte para piyasada arttı. Biz de ihbar aldık, bu yüzden sizlere önlem olarak bu kalemleri dağıtıyoruz” dedi.
Elinde bulunan sahte parayı ve gerçek parayı göstererek, paraların üstüne kalemle bir çizik atan Başkan Yaşar, “Sahte olduğundan şüphelendiğimiz paranın üzerine sahte para kalemi ile bir çizgi çekiyoruz eğer çizgi kısa bir süre içerisinde kaybolduysa ve görünmüyorsa para gerçektir. Eğer paranın üzerine çizmiş olduğunuz çizgi giderek kalınlaştıysa ve belirgin bir hale geldiyse maalesef para sahtedir. Diyelim ki kaleminiz yok ve sahte para nasıl anlaşılır bilmiyorsunuz. O zaman da alanda bulunan mobil vezne aracımıza giderek, hem paranızı saydırabilirsiniz hem de paranın sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz ” diye konuştu.
“Sahte parayı kolaylıkla tespit edeceğiz”
Yaşar’a alkışlarla teşekkür eden kurban satıcıları ise, “Sahte para ile kurban almak isteyen dolandırıcılar artık bizlerin emeğinden çalamayacak. Burada büyük bir yoğunluk var, o telaşın içerisinde çoğu zaman paranın sahte olup olmadığını anlayamıyoruz. Ancak bu kalemle artık sahte parayı kolaylıkla tespit edebileceğiz. Başkan Fethi Yaşar’a minnettarız” dedi.