Yenimahalle’de toplu sözleşme sevinci

Yenimahalle Belediyesi’ne bağlı YE-PA Şirketi ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) arasında Taşeron İşçi Toplu Sendika Sözleşmesi imzalandı

ANKARA -Belediye şirket çalışanlarının iş güvencesi ve daha iyi şartlarda çalışmalarına imkan sağlayacak sözleşmenin imza törenine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, İlçe Yönetimi, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Hüseyin Boran, Yaşar Neslihanoğlu, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Toplu Sözleşme Daire Başkanı Mehmet Salih Doğru, Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Genel İş 2 No’lu Şube Başkanı Turan Kütükbaş, meclis üyeleri, muhtarlar, birim müdürleri ve çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

“2’inci gün maaş ödemedim”

Yenimahalle Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, göreve geldiği günden beri her işçinin alın terinin karşılığını hakkıyla verdiklerini söyleyen Başkan Yaşar “Çalışanlarımıza emeklerinin hakkını veriyor olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Bizim için öncelikli olan nokta alın terinin hakkını vermektir. Belediyeyi 140 milyon borçla devir aldık, ancak görevde olduğumuz sürede çalışanlarımızın 2’inci gün maaşlarını, tazminatlarını, ikramiyelerini ödemedik. Hiçbir kuruma ve kişiye borcumuz yok. Bugün iki yılı kapsayacak bu sözleşmeyle sizlerin ikramiyelerinde, maaşlarında ve yardım ücretlerinde iyileştirmeler yapıldı. İnşallah tüm çalışan arkadaşlarımız için hayırlı olur” dedi.

Kani Beko ise “YE-PA’da çalışan işçi arkadaşlarımız adına yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde çalışan işçi arkadaşlarımızın ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal haklarını savunan ve sizlere emeğinizin karşılığını dün olduğu gibi bugün de yarın da veren Fethi Yaşar’ı huzurlarınızda kutluyorum” dedi.

Tören sonunda, başta Başkan Yaşar olmak üzere emeği geçenlere plaket takdim edildi.