Yenimahalle’den “Kıbrıs’a sahip çık” çağrısı yapıldı

Gelenek ve Gelecek Platformu tarafından,Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Kıbrıs’a sahip çık” konulu panel düzenlendi

ANKARA-Panele Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Cenevre’de başlayan ve ülkemiz gündemine bir türlü giremeyen Kıbrıs görüşmelerinde gizliliğin ortadan kaldırılması, sessizliğin kırılması amacıyla düzenlenen ve moderatörlüğünü eski CHP Gençlik Kolları Başkanı Ayhan Yalçınkaya’nın yaptığı panelde; Türk diplomat ve siyasetçi Onur Öymen, geçmişten bugüne Kıbrıs’ı ve bugün gelinen noktayı anlattı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Ben 2 ay önce Kıbrıs’taydım. Orada işadamlarıyla, halkla, öğrencilerle, esnafla, yerel yöneticilerle konuştuk herkeste bir karamsarlık var. Hiç kimse ne veriliyor, ne alınıyor, ne yapılacak, nasıl olacak konusunda halka bir aydınlatma gereği duymamış. Halkın bilmediği, halkın kabul etmediği anlaşmaların geçerli olacağı düşüncesinde değilim. Ama bu bir anlaşma olacaksa önce bizim güvenliğimiz daha sonra da bizim haklarımızın korunması gerekiyor. Bugün Türkiye içinde bulunduğu koşullarda çevremizdeki bütün komşularla ne durumda ise dış politikada Türkiye ne bedeller ödediyse, hala ödemeye devam ediyorsa korkarım Kıbrıs konusunda da Türk milletine telafisi olmayan bir bedeli ödetirlerse rahmetli Ecevit’in Kıbrıs harekâtını yapan Kıbrıs’ta yıllardır şehit olan vatandaşlarımızın da hakkını ödeyemeyiz. Bizim Kıbrıs’ta istediğimiz,ikisinin de içişlerinde kendini yönettiği iki devlet ve dış politikasını beraberce tek millet olarak yönettiği bir yönetimdir” dedi.
Kıbrıs bir milli davadır
Geçmişten bugüne Kıbrıs’ı ve bugün gelinen noktayı konuklara tüm detaylarıyla anlatan Türk diplomat ve siyasetçi Onur Öymen ise“Milli davaları feda etmek kimsenin harcı değildir. Kimsenin kuşkusu olmasın Türk milleti milli davalarını feda etmeye alışkın değildir, bundan sonra da feda etmeyecektir” dedi.