Yenimahalleliler uygulamalı öğreniyor

ANKARA – Yenimahalle Belediyesi vatandaşları bilgilendirmek için yine bir ilke imza attı. İlçenin dört bir yanından gelen site yöneticileri Yakacık’ta, ağaç budamanın inceliklerini ve yangın söndürme tekniklerini uygulamalı olarak öğrendi.

Yenimahalle Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Muhtarlıklar Müdürlüğü ve Sivil Savunma Uzmanlığı ekipleri Yakacık Mesire alanında halkı bilgilendirme ve eğitim toplantısı yaptı.

Toplantıya katılan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Yenimahalle her geçen gün daha da güzelleşecek. Daha yeşil, daha yaşanabilir, daha temiz, halkın yaşamaktan onur duyduğu bir Yenimahalle’yi inşa etmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

AĞAÇ BUDAMAYI ÖĞRENDİLER

Muhtarların ve site yönetimlerinin hazır bulunduğu toplantıda park bahçeler müdürlüğü ekipleri meyve ağaçları, güller ve çamların nasıl budanması gerektiğini anlattı. Uygulamalı olarak verilen eğitimle vatandaşlar da kendi bahçelerinde ağaç yetiştirmeyi öğrendi. İşin ehli belediye personelleri budama işleminin, ağaçlardaki dal ve yaprakların daha kuvvetli büyüyebilmesi, ürünlerin daha kaliteli olması ve ağaçları eski kuvvetine kavuşturulması için çok önemli olduğunu ifade etti.

YANGIN SÖNDÜRME TATBİKATI YAPILDI

Diğer yandan günlük hayatta sıkça karşılaştığımız yangın vakalarında neler yapılması gerektiğini tatbikatla anlatan sivil savunma uzmanları da doğru bilinen yanlışları gün yüzüne çıkardı.

Özellikle evlerde elektrik tesisatlarından, kısa devrelerden kaynaklı yangınlar konusunda vatandaşları uyaran uzmanlar “Kesinlikle hiçbir aleti uzun süreli prizde takılı tutmayın. Elektrik tesisatları çok eski ise muhakkak yenileyin” dedi. Mutfaklarda yağ yangınlarının da sıklıkla yaşandığını anlatan ekipler “Yağ yangınlarında asla su kullanmayın. Suyla müdahale ettiğiniz anda hasarın büyüklüğü 50 kat artacaktır. Yapılabilecek en pratik çözüm yanan kabın üzerine nemli bir bez veya kapak kapatmaktır” diye konuştu.

Her siteye sınırsız çam fidesi

Uygulamalı eğitimleri izleyen Başkan Yaşar Yenimahallelilere çam fidesi dağıtarak ilçe sınırlarındaki tüm sitelere istedikleri kadar ücretsiz çam fidesi verileceğini müjdeledi.