Yerel seçimin Ankara’ya yansıması

Güray SOYSAL

VAR olmasaydı

Futbolumuzda bu sezon uygulamaya konulan VAR sistemi, kimi takımı yakıyor, kimini ise abat ediyor.
Şu gerçeği unutmayalım.
Süper Lig’de VAR olmasaydı Başakşehir ile Galatasaray arasındaki puan farkı 4 olacaktı
VAR sistemi olmasaydı, Spor Toto Süper Lig’de puan durumunun nasıl şekilleneceği ile ilgili bir tablo paylaşıldı. Buna göre Başakşehir ile Galatasaray arasındaki puan farkı 4 olurken, Fenerbahçe ise 28 puanla küme düşme hattının hemen üstünde yer alacaktı.
Küme düşme hattına yaklaşan Bursaspor, VAR sisteminden en fazla etkilenen takım konumunda. Ankaragücü’nün kardeş takımı Yeşil-Beyazlılar VAR olmasaydı tam 9 puan fazla alacaktı ve böylelikle ligin 5. sırasında yer alacaktı.
Görüldüğü gibi VAR kimine yarar, kimine zarar vermeye devam ediyor.
Bakalım sezon sonunda ortaya ne gibi bir manzara çıkaracak.

GÜZEL BİR YAPIT

Voleybol Federasyonun önderliğinde ortaya çıkan “Hepimiz aynı takımdayız” adlı yapım 60’ncı kuruluş yıldönümü nedeniyle geçenlerde TRT Spor’da ekranlara getirildi.Bu sporun nerelerden, nerelere geldiğini bir kez daha bizlere hatırlatan eserde, voleybola hayatta hizmeti geçenleri bir kez daha gördük.Programdan Gökçe Kaan Demirkıran’ın bu eseri Evren Karakul’un müzik, Cenk Demirkıran’ın seslendirmesiyle güzel bir yapıt olarak göründü.
Bu tip belgesel programların yapılıp, kitap veya ekranlarda yayınlanması voleybolumuza büyük hizmetler sunanların ellerine ve beyinlerine sağlık.

ÇÜRÜK DİŞ GİBİ…

Yıkılması tam bir ‘Pazar Bulmacası’na döndü.
19 Mayıs’ın büyük bölümü yıkıldı, ancak protokol tribünü ortada sırıtıp duruyor.
Burasının neden yıkılmadığını sorduğum da, Mimarlar Odası’nın yürütmeyi durdurması nedeniyle, bu durumda kaldığı cevabını aldım.
Şimdi 31 Mart Yerel seçimler bekleniyor.
Mevcut iktidarın adayı seçimi kazandığı takdirde, engel filan dinlenilmeden, yıkım gerçekleşecek ardından hemen temel atılacak ve Ankara’nın yeni, stadı 2023’de bitmiş olacakmış
Bu arada artık mezbelelik görüntüsü ile Ankara’nın göbeğindeki Cebeci Stadı da seçimlerden sonra yıkılıp, yerine Millet Bahçesi yapılacakmış.
Yani…
Ankara’nın spor tesisi problemlerinin çözüm işi, 31 Mart seçimlerinin sonucuna göre bekleniyormuş.
Tabii, Cumhur İttifakının adayı belediye başkanlığına oturduğu takdirde bu işlemler yapılacakmış.
Birde işin diğer yüzü var.
Cumhur İttifakının adayı göreve gelmezse, Millet İttifakı seçimi kazanırsa o zaman ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

İŞTE BİSİKLETSEVER BELEDİYE

Spor sevilmeden yapılmaz.
Bunun için alet ve malzeme gerekli.
Bu 2 unsurdan birisi eksik olursa, sıkıntı yaşanır.
Bu güzelliği gündeme getiren Kartepe Belediyesi 3500 öğrenci ve 1600 öğretmene bisiklet hediye etti.
2018 yılı içerisinde düzenlenen etkinlik, 7’den 77’ye herkesin yüzünü güldürdü. İlçe genelinde Kartepeli çocuklara karne hediyesi olarak verilen bisiklet dağıtımına 2018 yılında da devam edildi. İlçe genelinde 3 bin 500 öğrenciye bisiklet dağıtılırken, bu yıl ilk defa 1600 öğretmene de bisiklet hediye edildi.
Bu konuda gayret gösterenlere teşekkür ederim.

TRT’NİN YENİ SPOR YÜZÜ

TRT’nın Spor Müdürlüğüne spor yazarı bir kardeşimiz getirildi.
31 yıldan bu yana Spor Yazarlığı yapan Erhan Seven TRT’nin Spor Haberleri Müdürlüğüne getirilince sevindim.
Zaman zaman spor programlarına yorumcu olarak çıkan Erhan Seven, TRT’nin uzun zamandır aradığı isim olarak bu göreve geldi.
TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı, spor yazarı kardeşim Mehmet Buğra Şahin ile kolkola girip bu konuda başarı yoluna gideceğine inandığın Erhan Seven’in gayretiyle spor programlarındaki renklilik şimdiden dikkat çekmeye başladı.

Şimdi ne yapıyor? SEMRA AKSU

31 Mayıs 1962’deİzmir’de dünyaya gelen, bir zamanlar atletizmimizin bu fırtına kızı pistlerdeki başarılarıyla unutulmazlar arasına yer alıyor. Girdiği yarışları hep önde bitirmeyi kendisine hedef sayan ve elde ettiği bu rekorları ile günümüzde bile başarılar listesinde yer alıyor. Semra Aksu 100, 200 ve 400 metre engellide koşarken rakipleri tarafından “Fırtına kız” lakabını almıştı. 400 metre engellideki rekoru henüz kırılmadı. 1987 yılında Akdeniz Oyunlarında ikinci gelerek başarısını devam ettirdi. Evlenmeyi düşünmeyen Semra Aksu bir dönem Atletizm Federasyonu Başkanlığı yaptı. Karşıyaka Belediye Başkanlığına adaylığını koymasına rağmen bu konuda geri çekilen ve bu başarılı bayan atletimiz şimdilerde kardeşleriyle birlikte işlettikleri süper marketlerin başında bulunurken, sporla ilgisini yönetici olarak sürdürüyor.

“BEN KÖLE DEĞİLİM”

Bu sözleri Yılmaz Vural söylüyor.
33 yıllık teknik adamlık hayatında 36 takım çalıştıran Yılmaz Vural “Hiçbir zaman hiç kimsenin kölesi olmadım” diye haykırıyor.
Malatyaspor’da başlayan teknik adamlık serüvenini, son olarak Adana Demirspor’da sonlandıran futbolumuzun bu canlı yüzü, çıktığı 748 resmi maçta temsil ettiği takımların taraftarlarıyla da içli dışlı olmayı hep tercih etti.
“Beni 80 milyon anladı, ama yöneticiler bir türlü anlamadı” diye konuşan Yılmaz Vural, ölene kadar bildikleri ve uygulamalarıyla teknik adamlık yapacağını da söylüyor.
Bakalım, çalıştıracağı 37’nci takım hangisi olacak?