Yetişken: Word Press dünyada ve Türkiye’de en fazla kullanılan sistem

AB-Türkiye Medya Köprüleri Projesi kapsamında, Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi bünyesinde kurulan Diplomasi Akademisi, Gazi Üniversitesi Öğr. Gör. Cihan Yetişken’i konuk etti. Yetişken, genç gazetecilere word press uygulamasını, bir atölye çalışması ile anlattı

SULTAN YAVUZ –  Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi bünyesinde “AB-Türkiye Medya Köprüleri Projesi” kapsamında hayata geçirilen Diplomasi Akademisi’nin Eylül ayı etkinlikleri devam ediyor. Gazi Üniversitesi Öğr. Gör. Cihan Yetişken, “Word Press’e Giriş” başlıklı atölyede, gazetecilere ve genç iletişimcilere “word press” programını uygulamalı olarak gösterdi.
“Word press” konusunda teknik bilgiler veren Yetişken, söz konusu sistemin açık kaynağa dönüştükten sonra çok geliştirildiğini ve “word press’in hem kişilerin hem de ticari şirketlerin en fazla tercih ettiği program olduğunu belirtti.
Yetişken, söz konusu programa ilişkin şunları anlattı:
“Word press kullanmak çok kolay, sosyal medya hesabına video ve fotoğraflarınızı nasıl ekliyorsanız bunda da benzer şekildeb yapıyorsunuz, hatta daha sistemeatik. ‘Word press’ bir blog sistemi aslında ama süreç içinde çok gelişti. Web üzerinden tanıtım yapmak ve içerik eklemek için şu an dünya ve Türkiye’de kullanılan en etkin sistem.
Içerik yönetim sistemi anlamına gelen ‘word press’i herhangi bir programlama bilmeden, web sitesi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir sistem aynı zamanda… Normalda bir blog ya da web sitesi yapabilmek için bir programlama dili bilmeniz gerekiyor ama ‘word press’ bunları bilmeden de yapabilmenizi sağlıyor. Mevcut ‘word press’ olanaklarını geliştirmeniz için elbette daha fazla bilmeniz gerekiyor.”
“İşlerinizin görünür olmasında word press çok etkili”
Bir içerik yönetim sistemi olan word press’in web sitelerinin içeriğini oluşturmak için tasarlandığını kaydeden Cihan Yetişken, “Fotoğraf, yazı, video ve ses yükleyip, insanlarla paylaşabiliyoruz. ‘Word press, kullanıcı yönetimi, yazı ve sayfa yönetimi, medya yönetimi, tema yönetimi gibi olanaklar sağlıyor. Eklentiler ile geliştirme yapabiliyorsunuz. Aram motoru optimizasyonu, yani yaptığınız işlerin görünebilir olmasını da word press sizin yerinize yapabiliyor. Dünya üzerindeki en başarılı sistemlerden biri bu anlamda. Elbette, kolay dediğim bu sistemin alt yapısında ciddi bir programlama var” dedi.