Yıllarca neler yemişiz, neler!

Çiğ kanatlı dönerde at eti, dana sucuk ve çiğ dana etinde tek tırnaklı eti, at, domuz, katır, eşek pişmemiş köftede sakatat kalp, taşlık salak, pişmiş lahmacunda kalp, böbrek, karaciğer taşlık, pişmiş Adana da dolak, çiğ Adana da kanatlı eti, sucukta baş ve kanatlı eti, kıyma da kanalı eti. Sahte bal, baharatlarda boya, bitki, çay ve kahvelerde boya gıda boyası ve ilaç etken maddesi, süt ve süt ürünlerinde bitkisel yağ ve nişasta, enerji içeceklerinde sildenafıl adlı bir madde. (Bu ilaç iktidarsızlık ve diksiyon gibi erkek cinsel fonksiyon problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.) Zeytinyağında tohum ve kalitesi düşük çeşitli yağlar, alkollü içeceklerde kullanılmaması gereken pankreas ve karaciğer kanserine sebebiyet veren tersiyer butil alkolü, süzme çiçek ballarında glikoz, kırmızı biberde boya, karaalı çay da gıda boyası ( bu çayın tv kanallarında reklamı sık sık yapılmıştı) çikolata da ilaç etken maddesi, bazı peynir çeşitlerinde bitkisel yağ. Süresi dolmuş peynirler patates ile karıştırılarak kaşar peyniri yapılmış.
Evet yıllarca gıda teröristleri bizlere ölümlere sebebiyet verecek pek çok zehirli gıda maddesi yedirmiştir.
İnsan sağlığı için son derece tehlikeli bu gıda maddelerinin pek çoğunun tanınmış firmaların ürünleri olması insanı daha da büyük dehşete düşürmektedir.
Merdiven altında üretilen hijyenik şartların tüyler ürpertici olduğu yerlerden piyasaya sürülen gıda maddelerinin pek çoğu ölümlere sebep olduğu da bilinmektedir.
Son aylarda Tarım ve Orman Bakanlığı vatandaşın sağlığını göz önüne alarak gıda da taklit ve tağşiş yapanlara karşı geniş kapsamlı bir mücadele aşarak 91 firmaya ait 113 parti ürünün satışını yasaklamıştır. 2012’den bu yana bin 609 firmaya ait 3 bin 605 parti üründe sakıncalı gıda olarak tüketicinin bilgisine sunulmuştur.
Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, süresi dolmuş, değiştirilmiş yiyeceklerin yanı sıra alkollü içkilerde de bir takım insanları ölüme götürecek kimyasal maddelere de rastlanmıştır. Nitekim yasak olarak üretilen alkollü içeceklerin pek çok cana mal olduğu görülmüştür. Alkollü içeceklere kozmetikte kullanılan alkollere sonradan ilave edilen tersiyer butil alkon denilen kullanılması son derece tehlikeli bir madde bulunmakta olduğu da tespit edilmiştir.
Saf bal diye satılan bu yiyeceğin içine çeşitli tatlandırıcılar kullanılmaktadır.
Yıllarca Adana ve yöresindeki bölgelerdeki kebabcılar, lokantacılar at etinden yaptıkları kebabları vicdanları titremeden yasalardan korkmadan bizlere yedirmişlerdir ve halen de yedirmekte devam etmektedirler. Cezasını ödeyen kaçak et satışından daha çok para kazandığı için mutfağını kapatmamaktadır.
Tanınmış gazeteci Uğur Dündar bir dönemde bu sahtekarların mekanlarına girmiş kaçak at ve eşek etlerinin pişirildiği mutfakları resimlemiştir. Ünlü gazeteci aldığı ölüm tehditlerine rağmen çalışmalarını aralıksız sürdürmüştü.
Tarım Bakanlığı geride bıraktığımız günlerde gıda taklit ve tağşiş yapan firmaları açıklamıştı. 2019 yılında da böyle bir açıklama yapılmıştı. Değişen hiçbir şey olmadı.
Toplumun sağlığı ile oynayan bu vurdum duymaz insanlar yetkililerin verdikleri cezalara bile gülmektedir. Ceza alan firma ve gıda ad değiştirerek tekrar faaliyetlerine devam etmektedir.
Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 Ekim ayı içinde bu gıda teröristleri için yeni ceza ve yasalar getirilecek olan kanun teklifini yüce meclise sunacaktır.
Yine geride bıraktığımız yıllar da gıda maddelerinin açık alanlarda semt pazarlarında satışını yasaklamıştı. Türkiye’nin dört bir tarafında açılan halk pazarlarında satılan pek çok yiyeceğin bu uygulamaya uymadığı görülmektedir.
İnsan sağlığı için alınmış pek çok karar ne yazık ki bugün rafa kaldırılmıştır. Üreticiler hijyenik şartlara uymadan ürettikleri yiyecekleri yine hijyenikten uzak satmaktadır.
Toplumu istismar ederek para kazanmayı meziyet sayan bazı gıda üreticileri şimdi de yeni bir yola başvurmuş ürettikleri bazı yiyeceklerin gramajlarında ufak kesintiler yapmaya başlamışlardır. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri vatandaşları uyararak bu tip satış yapan satıcıları CİMER ve Alo 174 gıda hattına bildirmelerini bildirmiştir. Bazı market ve alışveriş merkezlerinde süresi dolmuş gıda maddelerinde bazı hileli yollara başvurularak satılmaktadır. Kısacası yıllarca neler yemişiz, neler!