Yurt genelinde ‘evde kal’ çağrısına büyük oranda uyuluyor

Sivas – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yurt genelinde, “Evde Kal Türkiye” çağrısına büyük oranda uyulduğu, Ankara ve bazı illerde ise hafta başı olması nedeniyle önceki günlere göre hareketliliğin az da olsa arttığı görüldü.
Başkent Ankara’da şehrin işlek noktalarından 15 Temmuz Kızılay Milli İrade, Sıhhiye, Ulus ve Anadolu Meydanlarında hafta sonu gözlemlenen sessizlik yerini hareketliliğe bıraktı.
Sokağa çıkılmaması çağrılarına, hafta sonu olduğu kadar uyulmadığı görüldü.
Trafik akışının da hafta sonuna göre arttığı meydanlarda güneşli havayı değerlendirmek isteyen az sayıda Ankaralı banklarda oturarak vakit geçirdi.
Belirli noktalarda görev yapan polisler, durdurdukları araçlarda 65 yaş üzeri ya da 20 yaş altında yolcu olup olmadığını ve maske takılıp takılmadığını kontrol etti.
İstanbul
İstanbul, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önleme çalışmaları kapsamında alınan yeni kararlarına uyulmasıyla hafta başına sessiz girdi.
Koronavirüs önlemleri kapsamında vatandaşların sokağa çıkmaması için yapılan çağrılar doğrultusunda haftanın ilk gününde park ve sahiller başta olmak üzere vatandaşların gezmeyi tercih ettiği mekanlar sessiz kaldı.
Tarihi Yarımada, Beşiktaş ve Taksim’de yaşlı vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşların genel olarak çağrıya uyarak evlerinde kaldığı görüldü.
Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden olan yarımadadaki tarihi ve turistik mekanlarda, uyarıları dikkate alan ve tedbirlere uyan vatandaşların dışarı çıkmaması nedeniyle sakin günler yaşanmaya devam ediyor.
Eminönü Meydanı ve sahili, Sarayburnu sahili, Topkapı Sarayı girişi önü, Kapalıçarşı çevresi, Saraçhane Parkının sakin olduğu görülürken, Yeni Cami civarı, Ayasofya önü, Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı, Taksim, İstiklal Caddesi’nde de sessizlik hakim oldu.
Esenler Dörtyol Meydan da genel olarak sakin görülürken, buradaki banka önünde vatandaşların kuyruk oluşturduğu gözlendi.
Tramvay, metrobüs ve otobüs duraklarında da yoğunluk görülmezken, toplu taşıma araçlarını kullananların azaldığı ve trafik yoğunluğunun yaşanmadığı görüldü.
Beşiktaş, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ile Galata Kulesi ve çevresi de vatandaşların “evde kal” çağrılarına uyarak dışarı çıkmaması nedeniyle sakin günler geçiriyor.
Ege’de sakinlik hakim
Ege Bölgesi’ndeki illerde, Kovid-19 salgını nedeniyle süren “evde kal” çağrısının etkisiyle sokak ve meydanlarda sakinlik gözlemlendi.
İzmir’de önemli meydanlarının başında gelen Konak tarihi Saat Kulesi ve çevresi boş kalırken, insanların dışarıya zorunlu olmadıkça çıkmadıkları görüldü.
Denizli’de de şehrin en işlek yerlerinden insan yoğunluğunun olmadığı görüldü.
Manisa’da vatandaşların yoğun olduğu alanlar boş kalırken, dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşların da maske takıp tedbir aldıkları gözlemlendi.
Uşak’ta ise kent genelinde vatandaşların kalabalık olduğu alanlar, sokak ve meydanlar boş kaldı.
Aydın’da da kent genelinde vatandaş yoğunluğunun olmadığı görüldü.
Antalya ve Muğla’daki sahil ve meydanlar sakin
Türkiye’nin gözde turizm merkezi Antalya’da, “evde kal” çağrısına uyulduğundan sahiller ve meydanlarda sakinlik hakim. Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili ile Lara ve Sarısu plajlarıyla eskiden yoğunluk yaşanan Cumhuriyet Meydanı, Işıklar ve Kazım Özalp caddelerinde çok az sayıda kişinin bulunduğu göze çarpıyor.
Muğla’nın turistik ilçeleri Marmaris, Bodrum ve Fethiye’nin genelde kalabalık olan meydanları, sahil ve yürüyüş yolları sakin günler geçiriyor.
Marmaris’teki Atatürk ve 19 Mayıs Gençlik meydanları, Marmaris Belediyesi Halk Plajı, Uzunyalı ile İçmeler sahilleri ile yürüyüş yollarında, havanın güneşli olmasına rağmen alışılmışın dışında sessizlik ve sakinlik yaşanıyor.
Bodrum’un ünlü Paşatarlası ve Kumbahçe plajları ile Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Kumburnu ve Belkız plajlarındaki tenhalık dikkati çekiyor.
Doğu ve Güneydoğu’da çağrı karşılık buldu
Van’da kentin en işlek caddelerinden Cumhuriyet, Kazım Karabekir ve İskele ile Beşyol Meydanı, vatandaşların duyarlı davranmaları sonucu boş kaldı.
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sahil bandı ve göl kıyılarında anons yaparak vatandaşların evlerinde kalması uyarısı yaptı. Giriş çıkışlara kapatılan kentte ekipler, toplu yaşam alanları ve caddelerde denetimler yaptı.
Hakkari, Bitlis ve Muş’ta da vatandaşların “evde kal” çağrılarına uymasıyla en işlek cadde ve meydanlar boş kaldı.
Diyarbakır, Batman, Bingöl, Elazığ, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında “evde kal” çağrısına uyuldu.
65 yaş ve üstü vatandaşlara getirilen kısıtlama ile 1 Ocak 2000’den sonra doğmuş olanların sokağa çıkmalarının geçici olarak yasaklanmasının ardından valiliklerce hayata geçirilen ilave tedbirlerle denetimler artırıldı.
Vatandaşların tedbirlere uyması ile bölge genelinde cadde, sokak, meydan ve parklarda sakinlik gözlendi.
Normalde yoğunluğun yaşandığı kent meydanlarının uygulanan tedbirler ve denetimlerle boş kaldığı görüldü.
Polis ve jandarma ekipleri de sık sık araçlardan vatandaşlara evde kalmaları konusunda Türkçe ve Kürtçe anonslarla uyarıda bulunuyor.
Trakya
Edirne’de hafta başı olması dolayısıyla bazı vatandaşlar banka önlerinde küçük çaplı yoğunluk oluşturdu.
Kentin en işlek yerleri olan Saraçlar ve Çilingirler caddeleri ile Selimiye Camisi çevresinde çok az sayıda kişi görüldü.
Polis ekipleri Saraçlar Caddesi’ne giren vatandaşların ateşlerini ölçerek uyarılarda bulundu.
Kırklareli’nde vatandaşların büyük çoğunluğunun, hafta başı olmasına rağmen uzmanların “evde kal” çağrısına uyduğu gözlendi.
Vatandaşların önceden yoğunluk oluşturduğu Özgürlük ve Demokrasi Meydanı, Şevket Dingiloğlu Parkı, İstasyon ve Cumhuriyet caddeleri soğuk havanın da etkisiyle sakin günlerinden birini yaşıyor.
Tekirdağ’da gençlerin sıkça zaman geçirdiği kent merkezindeki Değirmenaltı bölgesi ile sahil dolgu alanı, Hasan Ali Yücel Meydanı, Köprübaşı, Cumhuriyet Meydanı ve Bedesten Çarsısı soğuk havanın da etkisiyle sakin günlerinden birini yaşadı.
Polis ve zabıta ekipleri vatandaşlara evde kalmaları yönünde anons yaptı.