Zaim: Atatürk fikirleri izinde, eğitim bilim ve sanat ile iç içe bir nesil için koşturuyoruz

Çocukların eğitim ve yaşamsal koşul iyileştirmede destek amacı için kurulan “Umuttan Çocuklar” adlı iyilik hareketi, ihtiyaç sahibi okullara destek oluyor

“Umuttan Çocuklar” adlı iyilik hareketinin kurucusu Özlem
Zaim

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Özlem Zaim tarafından kurulan “Umuttan Çocuklar” sosyal sorumluluk projesi, işlerinin dışında gönüllü olarak çabalayan birçok insanın ihtiyaç sahibi okullara ve öğrencilere yardımda bulunmasını sağlıyor. Umuttan Çocuklar, Ağustos 2018’de yeni öğretim yılının başlangıcıyla birlikte okul ilanlarını yayınlamaya başlıyorlar. 3,5 ay gibi kısa bir zamanda üniversiteli gençler için test kitapları, ihtiyaç sahibi birçok okula kitap, kırtasiye, materyal, perde, demirbaş tamamlaması yaparak 100 okula ulaşıyorlar. Kışın sert geçtiği iller içinse bot, mont ve atkı, eldiven tamamlamalarını hızlandırarak destek çalışmalarına devam ediyorlar.
Sosyal medya üzerinden hareket eden sosyal sorumluluk projesi ile ilgili konuşan Zaim, gazetemize yaptığı açıklamada “Dernekleşmeyi düşünmedik hiç çünkü işimizden,ailemizden ve kendi yaşam koşturmamız dışında kalan kısıtlı zamanın tümünü harcadığımız bu işte ,maddi destek almadan ya da gelir elde eden faaliyet dışında sadece bize başvurusu olan okulları destek gönderecek kişiler ile buluşturuyoruz.Dernek biraz daha sorumluluğu ağır ve zaman ayırılması gereken ,takibi ve kadrosu daha yüksek bir gerekliliği olan faaliyet alanı” diye konuşuyor.
Projenin tüm ilan cevaplaması, yayınlaması ve faaliyet takibini yapan Zaim dışında, Almanya ve yurt dışı için sorulara ve desteklere yardımcı olan Esra Yalçınkaya ve Türkiye içerisinde destek olan Sema Demirel bulunuyor. Umuttan Çocuklar Sosyal sorumluluk projesi, faaliyetlerin okullara en kısa zamanda ihtiyaç dahilinde olan malzemeleri direkt gönderimini sağlayarak, dağıtımının takibini sağlayıp, yerine ulaştığı bilgisini alıyor.
Zaim: “Hayat seçimlerden ibaret ama hiçbir çocuk coğrafyasını, ailesini ya da imkan koşullarını seçerek bu hayatta var olamıyor”
Zaim, “Projemize bir kalem gönderebilen destekçimiz bile çok değerli ancak daha çok tanınmamıza,ilan paylaşımı yaparak daha çok görülmesine vesile olan bir diğer tabiri ile çabamıza güç olan sanatçı ve yazar destekçilerimiz var.En başta bu gönüllülük işi ile bizi buluşturan Cem Adrian desteği ve emeği bu anlamda çok değerlidir.Kendisinin sosyal sorumluluk ve farkındalık anlamında örnek olduğu sayılı kişilerden birisi olarak bize kazandırdıklarına ve yaptıklarına minnettarız her zaman.Bizi ilk destekleyenlerin değeri ile olan Jehan Barbur,Sezgin Alkan,Emel Taşçıoğlu,Gülay Sezer,Gamze Sun,Nihal Işıksaçan,Melek Şahin,Hülya Gülşen,Demet Sağıroğlu, Onur Erol, Tuğba Sarıünal, Umut Oğuz, Dr.Ahmet Coşkun, Dr.Eyüp Çelik’e teşekkür ediyorum” açıklamasında bulunuyor.
Her sosyal sorumluluk işinde olduğu gibi Umuttan Çocuklar projesinde de geri planda çok fazla emek ve zaman var. Güvene ve paylaşmaya dayalı çok titizlikle yayınladıkları okul ilanlarını tanıtıp, destek gönderenlerin çocukların geleceğinde bir ışık olmayı seçtiklerini söylüyorlar.
Umuttan Çocuklar sosyal sorumluluk projesi kurucusu “Hayat seçimlerden ibaret ama hiçbir çocuk coğrafyasını, ailesini ya da imkan koşullarını seçerek bu hayatta var olamıyor. Hissetmemiz gereken sadece empati ile olan sevgi. Destekleriniz oralara, çok uzaklara ulaştığında zaten yaptığınızın anlamını kendinizde kalbinizde hissedebiliyorsunuz. Biz hiçbir zaman muhtaçlık ya da farklı dugular ile değil bu işe sadece paylaşmayı ve çocukların salt mutluluğunu gözeterek, daha aydınlık, Atatürk fikirleri izinde, eğitim bilim ve sanat ile iç içe bir nesil peşinde koşturuyoruz. Her çocuk için hayallerinin umuda ,umudun ise mutluluklarına döndüğü bir zaman için, hayallerinin sadece yaşadıkları yerin sınırlarının çok ötesinde olduğunun gösteren pencereler açmak dileğimiz. Gülümseyen her çocuk, geleceğe bin umut bilerek, desteğinizi her zaman sadece imkanlarınızı paylaşarak instagram sayfamızda bizimle olun istiyoruz” ifadelerini kullanıyor.