Zeki Alasya, sonunda ağlattı

Tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, 72 yaşında vefat etti.
Koç Üniversitesi Hastanesi’nden yapılan açıklamada, karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan’dan beri hastanede tedavi altında bulunan Zeki Alasya’nın saat 10.32’de hayatını kaybettiği bildirildi.
– ZEKİ ALASYA’NIN ÖZGEÇMİŞİ
Zeki Alasya, 18 Nisan 1943’te İstanbul’da doğdu. Robert Koleji’den mezun olan Alasya, tiyatroya 1959’da amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.
Filmlerde rol almaya 1972’te sonra başlayan Zeki Alasya, Metin Akpınar ile Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdu. Birçok filmde rol alan Zeki Alasya’ya, 1998’de Kültür Bakanlığı’nca “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi.
“Salak Milyoner”, “Köyden İndim Şehire”, “Güler Misin Ağlar Mısın”, “Nereye Bakıyor Bu Adamlar”, “Hasip ile Nasip” gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazanan Alasya, “Akasya Durağı” dizisinde “Nuri Baba” karakterini canlandırdı. Zeki Alasya, son olarak “Küçük Ağa” dizisinde “Mehmet Ağa” rolüyle sevenleriyle buluştu.
Tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, 2010’da, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” aldı.
ZEKİ ALASYA VEFAT / SANATÇI GÖRÜŞLERİ
Karaciğer hastalığı sebebiyle tedavi gören ünlü sanatçı Zeki Alasyayı kaybetmenin şokunu tüm Türkiye yaşıyor.
Beklenmedik ölümü ile sevenlerini yasa boğan usta oyuncunun vefat haberini alan sanatçılar Zeki Alasya için üzüntülerini dile getirdiler.
(KÜÇÜK AĞA ROL ARKADAŞI )
CANSIN ÖZYOSUN
Onunla büyüdüm hepimiz gibi hayranlık, sevgi, kahkaha, yüzümüzdeki tebessümdü. O herşeydi bizim için bir baba bir dede. Zeki Alasya ile aynı sahneyi paylaştım bu bir oyuncunun en büyük hayalidir büyük bir onur. Çok üzgünüm, yarım kaldım. Tüm neşem Zeki Alasya ile birlikte terk etti beni. Bundan sonra onu izleyenler eskisi gibi gülemeyecek, o yanımız maalesef buruk kalacak. Ama hala sanki gerçek değilmişte herkesi kandırıyor sanki bu bir sahneye hazırlık gibi. Her ölüm çocukluğumuzdan bir parça daha götürüyor. Üzgünüm…
FATMA GİRİK
Zeki Alasya çok büyük bir sanatçı ve oyuncuydu. Çok üzüldüm. Benim üzüldüğüm gibi herkesin üzüldüğüne inanıyorum. Tüm sevenlerine sabır diliyorum.
TÜRKAN ŞORAY
Çok üzgünüm. Zeki Alasya çok uzun yıllardan bu yana sinemamızın unutulmaz karakterlerinden biriydi. Sıcacıktı, dosttu, güzel insandı. O da unutulmazların, gökyüzünde yıldızların arasında yerini aldı. Gerçekten çok üzgünüm. Nurlar içinde yatsın.
HÜLYA KOÇYİĞİT
Zeki Alasya büyük bir aktördü. Hem komedi hem dram filmlerinde canlandırdığı karakterlerde Türk halkının gönlünde taht kurmuş büyük bir sanatçı. Benim değerli dostum partnerim aynı zamanda yönetmenliğimi yapmış değerli bir arkadaşım. Türk halkının yüzünü güldürebilmiş, yeri doldurulamayacak sanatçılardan. Maalesef ki erken bir veda üzgünüm ve şaşkınlığını yaşıyorum. Başta kızı olmak üzere allahtan tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum.
SELDA ALKOR
Zeki Alasya, hayata gülen tarafımızı bırakıp gitti. Türkiye’nin neşe kaynağını kaybettik. Asla tek düşünemediğim bir elmanın yarısıydı o, ben onu hep Metin Akpınar ile bir bütün gördüm. Bir bütün yok oldu bugün, Metin’e allah ömür versin, acısı herkesten çok çok fazladır. Bir yıldızımız daha gökyüzüne yolladık. Gecelerimiz daha aydınlık olacak. Onunla büyüyen nesiller çok şanslı. Camiyanın başı sağolsun, çok üzgünüz.
SELMA GÜNERİ
Büyük bir ustayı, bir efsaneyi kaybettik. Çoluk çocuk, genç yaşlı herkesin sevgisini kazanmış çok kıymetli bir oyuncu. Güzel insan, güzel dost, engin bir kültüre sahip gerçek bir entelektüel. Birlikte “Dedem Gofret ve Ben” dizisinde çalıştık. Harika anılarım var onunla. Tiyatronun ve sinemanın başı sağ olsun. Gerçekten çok üzgünüm.
CÜNEYT ARKIN
İnanamadım… İmkansız. Türkiye’de ölmeyecek insanlardan biriydi. Sonsuza kadar yaşayacak, yaşaması gereken insanlardan biriydi. Yüreğim yandı, içim cız etti. Bir şaka gibi, kamera şakası gibi geldi bana.
PERİHAN SAVAŞ
Türk Sineması ve tiyatrosu için Zeki Alasya yeri doldurulamayacak büyük bir kayıp. Her ölüm gibi zamansız gidişler ama bir o kadarda gerçekler maalesef. Zeki Alasya, usta bir sanatçıydı, onu ucundan da olsa yakalayabilmiş herkes çok şanslı. Çok üzgünüm, ailesine ve bütün halkımıza sabır diliyorum.
HALE SOYGAZİ
Birlikte komedi filmleri çektiğimiz çok sevdiğim çok değerli bir oyuncuydu. Unutulmaz ve yeri doldurulamaz bir oyuncuydu. Üzüntüm büyük. Ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.
TİYATRO VE SİNEMA SANATÇISI GEZEN:
– “ÇOK BÜYÜK BİR OYUNCUYU, HEPSİNDEN ÖNCE ÇOK İYİ BİR İNSANI KAYBETTİK”
Tiyatro ve sinema oyuncusu Müjdat Gezen, Zeki
Alasya’nın vefatına ilişkin, “Çok büyük bir oyuncuyu, hepsinden önce çok iyi bir insanı kaybettik” dedi.
Gezen, büyük üzüntü yaşadığını dile getirerek, geçen hafta Alasya’yı hastanede ziyaret ettiğini, eşi ve kızıyla konuştuğunu, sağlık durumunun kötü olduğunu anlattı.
“Bir kardeşimi kaybettim” diyen Gezen, “Uzun yıllardır kendisini tanıyordum. Çok başka bir insandı. Oyunculuğu hakkında bir şey söylemeyeceğim. Bambaşka bir oyuncuydu. Çok büyük bir oyuncuyu, hepsinden önce çok iyi bir insanı kaybettik” değerlendirmesinde bulundu.
– “BÜYÜK BİR USTAYI KAYBETTİK”
Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay da Alasya’nın sinema ve tiyatroda önemli işlere imza attığını kaydetti.
Alasya’nın çok iyi bir karakter oyuncusu olduğunu vurgulayan Dorsay, kendisini tanımaktan, onunla dostluk yapmaktan dolayı kendisini şanslı hissettiğini aktardı.
Dorsay, Alasya’nın oyunculuğunun asla unutulmayacağını aktararak, “Türk halkı da o güzel filmleri sayesinde onu hep anacaktır. Komedi filmlerinde çok gördük onu. Son dönemde daha çok televizyon dizilerinde kedisini başarıyla oynarken gördük. Türk sineması ve tiyatrosuna çok emek verdi. Büyük bir ustayı kaybettik” ifadelerini kullandı.
– “İNSANLARI ÇOK SEVERDİ”
Sinema ve tiyatro oyuncusu Nevra Serezli ise üzüntülü olduğunu söyledi.
Alasya ile iyi anıları olduğunu dile getiren Serezli, “En ufak bir tartışmamız olmadı. Çok rol aldık beraber. Her zaman bana çok destek oldu. Oyunculuğu ve insanlığıyla apayrı bir insandı. İnsanlığı ve insanları severdi. Çok yetenekli ve zeki bir insandı. Beni güldürmeyi çok severdi. Seyircinin hiçbir zaman anlamayacağı, sadece benim anlayabileceğim komiklikler yapardı sahnede” diye konuştu.
YÖNETMEN VE OYUNCU DORMEN: ONA ÇOK BÜYÜK BİR HAYRANLIĞIM VARDI. ALLAH TOPRAĞINI BOL ETSİN
Yönetmen ve oyuncu Haldun Dormen, sanatçı Zeki Alasya’nın vefatına ilişkin, “Ona çok büyük bir hayranlığım vardı. Allah toprağını bol etsin” dedi.
Dormen, Alasya’nın vefatından derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Hepimiz için bir şok oldu. Hastalığını bile bilmiyordum. İnsan olarak çok büyük sevgim ve saygım var. Ona çok büyük bir hayranlığım vardı. Allah toprağını bol etsin” ifadelerini kullandı.
-SİNEMA SANATÇISI KADİR İNANIR: TÜRKİYE VE İNSANLIK ÖNEMLİ BİR DEĞERİ KAYBETTİ
Sinema sanatçısı Kadir İnanır ise Alasya’nın her şeyden önce iyi insan olarak anılacağını belirterek, sanatçılığının tartışılamayacağını söyledi. Alasya’nın çok saygılı bir insan olduğuna vurgu yapan İnanır, “Kelimenin tam anlamıyla çok iyi bir insandı. Pırıl pırıl biriydi. Yönetmenlik yaptığı dönemde çok daha fazla yakınlaştık. ütün Türkiye ve insanlık önemli bir değeri kaybetti” ifadelerini kullandı.
Sinema sanatçısı Ayşen Gruda ise Alasya’nın her zaman çocuk kalmayı başaran bir insan olduğunu kaydetti. Alasya’nın kendisi için çok değerli olduğunu aktaran Gruda, “İnanamıyorum. Kimse de inanamıyor. Çok üzgünüm” dedi.