Zeybekci: İhracat seferberliği başlattık

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Otomotivde de bizi izlemeye devam edin. Çok yakında inşallah otomobil yatırımlarıyla ilgili güzel şeyler ortaya çıkacak

İSTANBUL – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Otomotivde de bizi izlemeye devam edin. Çok yakında inşallah otomobil yatırımlarıyla ilgili güzel şeyler ortaya çıkacak.” dedi.
Bakan Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yarıyıl değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) geçen yıl 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde ülkenin geleceği ve onuru adına şehit olanlara Allah’tan rahmet diledi.
“Bu bir darbe girişimi değil, bir işgal girişimiydi” diyen Zeybekci, kalkışmaya karşı milletin sergilediği destansı direnişin dünya tarihine “Türk demokrasi devrimi” olarak yazılacağını söyledi.
Zeybekci, 15 Temmuz ihanetinin Türkiye’yi yolundan döndürmediğini belirterek, darbe girişiminden sonraki ilk iş gününde Türk ekonomisinin dimdik ayakta olduğunu ve ülkenin ekonomi anlamında da bir destan yazdığını ifade etti.
“İhracat seferberliği başlattık”
Ekonomi Bakanlığı olarak ihracatı ve ihracatçıyı daha güçlü desteklemek için çalıştıklarını anlatan Zeybekci, geçen hafta İran’a gerçekleştirdikleri ziyarette, Ocak 2015’te yürürlüğe giren ve 265 ürünü içeren Tercihli Ticaret Anlaşması’na 120 ürünün daha eklenmesi için görüşmeler yaptıklarını ifade etti.
Bakan Zeybekci, Tahran’da Türkiye Ticaret Merkezi’ni de açtıklarını aktaran Zeybekci, “Bu merkezler, çok sayıda ihracatçımızın aynı binada yer alabileceği, yüzde 70 masraflarını karşıladığımız, her merkez için yıllık 3 milyon dolar bütçe ayırdığımız bir proje. Şimdi 21 ayrı ülkede açacağız.” diye konuştu.
Özel sektörün bir gün öncesinden daha fazla üretim ve ihracat yapmasını istediklerini belirten Zeybekci, sürdürülebilir bir ihracat artışının ekonomide büyüme ve istihdama olumlu katkı verdiği bir döneme girmeye odaklandıklarını dile getirdi.
Zeybekci, ihracatta yeni bir safhaya geçmek için uygulamaya aldıkları desteklerle 2016’da yeni bir ihracat seferberliği başlattıklarını ifade ederek, geçen yılın son 2 ayından bu yana ihracattaki kesintisiz artışın devam ettiğine dikkati çekti.
“İkinci çeyrekte, birinci çeyrekten daha iyi bir büyüme gelecek”
Dünya ekonomisinde 2017’nin ilk 6 ayında olumlu gelişmeler olduğuna değinen Zeybekci, şunları kaydetti:
“Küresel büyüme görünümünde pozitif gelişmeler var, büyüme tahminleri artırılıyor. IMF bu yıl dünya ekonomisinin yüzde 3,5 büyüyeceğini tahmin ediyor. 2016’da küresel büyüme yüzde 3,1 olmuştu. Türk ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyümesinden sonra, Türkiye’nin 2017 büyüme tahminiyle ilgili iyileştirmeler yapıldı ama bu iyileştirmeler bile bizim yıl sonu itibarıyla ulaşacağımız büyüme rakamını yakalayamayacak. İlk çeyrekteki yüzde 5’lik büyümemizin yüzde 2,2’si ihracattan geldi. İkinci çeyrekte, birinci çeyrekten daha iyi bir büyüme gelecek. İhracatımızın büyümeye net katkısının 4 çeyrek boyunca devam edeceğine inanıyoruz.”
Bakan Zeybekci, Türkiye’nin G-20 üyesi ülkeler içinde büyüme performansında üçüncülüğü Endonezya ile paylaştığına işaret etti.
Dünyada para politikalarında sürpriz denilebilecek bir gelişmeyle karşılaşma ihtimalinin daha da azaldığını aktaran Zeybekci, hem ABD hem Avrupa hem de Japonya’da 2018’in ilk yarısında parasal sıkılaştırma sürecinin kademeli olarak başlayacağının görüleceğini dile getirdi.
Emtia ve enerji fiyatlarında da öngörülemeyen dalgalanmalarla karşılaşma olasılığının bu yıl için daha düşük olduğunu belirten Zeybekci, bunun da Türkiye için olumlu olduğunu söyledi.
Zeybekci, sermaye piyasalarında da yılın ilk yarısı itibarıyla pozitif bir havanın hakim olduğunu bildirdi.
“Katar’a 15 bin ton gıdasevkiyatı yaptık”
Yılın ilk 4 ayı itibarıyla küresel ihracatta yüzde 8’lik bir artış yaşandığı bilgisini veren Zeybekci, siyasi ve coğrafi risklerin ise varlığını koruduğunu ifade etti.
ABD’deki korumacılık rüzgarının gelecek dönemde dünya ekonomisini sarabileceğine dikkati çeken Zeybekci, pek çok ülkede kamu borcu seviyesinin hala yüksek olduğunu söyledi.
Zeybekci, “2016 sonu itibarıyla Türkiye’de kamu borçlarının milli gelire oranı yüzde 28,3. Bu oran AB’de yüzde 84, avro bölgesinde yüzde 89 seviyesinde.” diye konuştu.
Bakan Zeybekci, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 6,6 büyümesi beklense de demir-çelikteki kapasite fazlalığı, yurt dışına hızlı sermaye çıkışları ve gelişmiş ülkelerin Çin ürünlerine uygulayacağı önlemlerin takip edilmesi gereken başlıklar olduğunu bildirdi.
Ekonomik olmayan ama ekonomiyi olumsuz etkileyen konular da bulunduğunu belirten Zeybekci, “Kuzey Kore’den Orta Doğu’ya kadar pek çok coğrafyada sükunet henüz sağlanmış değil. Katar, Irak, Suriye krizleri de devam ediyor.” ifadelerini kullandı.