1. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali başlıyor…

Festivalin teması ‘Müzik doğayı iyileştirecek’ ve ‘Gençler İstanbul’u iyileştirecek’ olarak belirlendi

Atila Güvenç/İstanbul (24 Saat) – İlk kez yapılacak olan İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali başlıyor. ‘Müzik doğayı iyileştirecek’ ve ‘Gençler İstanbul’u iyileştirecek’ denilen festivalin teması da ‘doğa ve İstanbul’ oldu. Dünyanın ünlü klasik müzikçilerinin İstanbul’dan sesleneceği 1. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 21 Eylül-2 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival’de efsanevi çellist Gary Hoffman, piyanist Caspar Frantz, keman sanatçısı Svetlin Roussev gibi usta isimler de yer alacak.

Genç sanatçılar ve Boğaziçili sosyal girişimciler tarafından ülkemizde klasik müziğin gelişmesi ve genç sanatçıların yeni mecralar bulabilmesi için yaklaşık iki yıl süren çalışmalar sonucu hayata geçirilen festivalin teması “Doğa ve İstanbul” olarak belirlendi. ‘Müzik, doğayı iyileştirecek’ ve ‘Gençler, İstanbul’u iyileştirecek’ sloganlarıyla yola çıkan festival kapsamında düzenlenecek masterclass’lar ile usta sanatçılar, genç yıldızlarla buluşacak ve deneyimlerini aktaracak. Festivalde aynı zamanda genç müzisyenlere dünyaya açılma fırsatı da sunulacak.

İlki gerçekleşecek İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali, usta müzisyenlerle, Türkiye’nin genç yeteneklerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. ‘Müzik doğayı iyileştirecek’ ve ‘Gençler İstanbul’u

Viyolonsel sanatçısı Nil Kocamangil

iyileştirecek’ sloganlarıyla yola çıkan festivalin teması da ‘doğa ve İstanbul’ olarak belirlendi. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki festivalde, ana konserler, belgesel gösterimleri, gençlerin ustalarla bir araya geleceği ‘Gençler İstanbul’u iyileştirecek konserleri’ ve söyleşileri yer alacak.

Festival Direktörü Aycan Altungül

ALTUNGÜL: GENÇLERDEN İSTANBUL’A HEDİYE

Festival Direktörü Aycan Altungül festivali, “Gençlerden İstanbul’a hediye” olarak tanımlıyor. Festivalin bildirisini birlikte kaleme alan Altungül, Kocamangil, Esenkar ve Tahmaz  “Biz; müziğin iyileştirici gücüne inanan ve müzikte bulduğumuz gücü doğa için, İstanbul için en çok da gençler için paylaşmayı amaçlamış girişimcileriz. İstanbul için söyleyecek sözü olan, yaşanılabilir bir dünya endişesi olan bireyler olarak; hayallerimizi, geleceğe dair umutlarımızı, heyecanımızı ve enerjimizi birleştirip İstanbul’a yeni bir festival kazandırmak için yola koyulduk” diyorlar.

Onur Tahmaz

Festival süresince sanatseverleri Lucas & Arthur Jussen, Gary Hoffman, Svetlin Roussev, Caspar Frantz ve daha birçok usta sanatçının oda müziğinin zengin seçkilerinin seslendireceği konserlerde müziğin özüne doğru bir keşfe çıkılacak. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali kurucu ortakları; Viyolonsel sanatçısı Nil Kocamangil, eğitmen Aycan Altungül, sosyal girişimciler Onur Tahmaz ve Duygu Esenkar olarak ” müzik doğayı, gençler İstanbul’u iyileştirecek. Festivalimiz ilk yılında, İstanbul’a ve Doğaya Sorumluluk”u ele alıyor. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali olarak, her yıl farklı bir tema özelinde gerçekleşecek ve müziğin yaşamla iç içe olduğunu hatırlatacak konserlerin yanı sıra, deneyimlerin paylaşılacağı söyleşiler, akademiler, belgesel gösterimleri ve gençlik konserlerimiz ile herkesi beraber dinlemeye, beraber izlemeye ve beraber konuşmaya davet ediyoruz” söylemiyle sesleniyorlar müzikseverlere.

Duygu Esenkar

DUYGU ENKAR: DAHA FAZLASINI ŞİMDİDEN HAYAL EDİYORUZ 

Türkiye’nin ilk ve lider uluslararası klasik sanatçı menajerliği ajansı olan Locks Bridge, kurucularından Duygu Esenkar, “Küresel salgına rağmen festivali gerçekleştiriyor olmamız bizleri daha iyisini hayal etmeye zorluyor. Lucas & Arthur Jussen, Gary Hoffman, Caspar Frantz, Svetlin Roussev gibi usta sanatçıları bir araya getirmek, genç sanatçılarımıza yeni bir mecra kazandırmak çok değerli. İlkini gerçekleştirdiğimiz festivalimizin süreklilik arz etmesi, her yıl daha iyiye gitmesi yalnızca sanatseverler için değil, genç sanatçılarımızın için de büyük önem taşıyor” bilgilendirmesinde bulundu.

FESTİVALDE GÜNLERİNDE NELER VAR?

Festivalin açılış konseri 21 Eylül Salı günü Lucas&Arthur Jussen kardeşlerin piyano resitaliyle başlayacak. 23 Eylül Perşembe günü Gary Hoffman ve David Selig piyano, keman konçertosuyla sahne alacak. 26 Eylül Pazar günü Hellen Weiss, Gabriel Schwabe ve Caspar Frantz’dan piyanolu üçlü konser, 28 Eylül Salı günü Svetlin Roussev ve Elena Rozanova keman, piyano resitali, 29 Eylül Çarşamba Burak Bilgili, Gökhan Aybulus şan, piyano resitali ve kapanış konseri Borusan Quartet ve Nil Kocamangil ile 2 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecek.

“Gençler İstanbul’u İyileştirecek” konserleri 22 Eylül Çarşamba ile 28 Eylül Salı günleri arasında her gün Cemal Reşit Rey Konser Salonu Habitat Parkı’nda ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Festival kapsamında gerçekleşecek belgesel gösterimleri; 22 Eylül Çarşamba Lüfer-Boğazın Prensi, 24 Eylül Cuma Tarlabaşı-Tarlabaşı, 25 Eylül Cumartesi Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Çok Sesli Müzik ve 27 Eylül Pazartesi Kedi CRR Habitat Parkı’nda ücretsiz olarak izlenebilecek.

Festival Söyleşileri; 22 Eylül Çarşamba Sevtap Çapan ‘Edebiyatta İstanbul ve Boğaz’ hemen ardından Mert Gökalp ile İstanbul Boğazı ve Boğazın Prensi Lüfer üzerine söyleşi, 23 Eylül Perşembe Yekta Kopan ile Söyleşi, 24 Eylül Cuma Seda Özen ile ‘İstanbul’a Sorumluluk’ son olarak 27 Eylül Pazartesi ‘İstanbul’un Dört Ayaklıları’ ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Akademi Kapanış Konserleri; 24 Eylül Cuma, ICFEMA Viyolonsel Akademisi Kapanış Konseri. 27 Eylül Pazartesi ICFEMA Piyano Akademisi Kapanış Konseri ve son olarak 30 Eylül Perşembe günü ICFEMA Keman Akademisi Kapanış Konseri Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ücretsiz olarak dinlenebilecek.