10 Ekim katliamında yaşamını yitirenler Mersin’de anıldı

MERSİN (ANKA) – Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 6 yıl önce Ankara Garı önündeki terör saldırısında yaşamını yitirenleri kitlesel bir basın açıklamasıyla andı.
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 10 Ekim Ankara katliamının 6. yıldönümü dolayısıyla Özgecan Arslan Barış Meydanı’nda kitlesel bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’ın yanı sıra platform bileşenlerinin temsilcileri katıldı. Açıklamada, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının üzerinde bulunduğu “Katilleri tanıyoruz. Unutturmayacağız. Hesabını soracağız. Barış ve demokrasi getireceğiz” pankartı açıldı ve sık sık “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” ve “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganları atıldı.
“ASLA AFFETMEYECEĞİZ”
Platform adına açıklamayı okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, katliamın siyasi bir cinayet olduğunu belirterek, yakın tarihin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açığa çıkarmaya çağırdıklarını söyledi. “Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumlusu kimdir” diye soran Antmen, “Bizim çocuklarımız neden öldürüldü? Bilinmelidir ki insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz” dedi.
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise katliamda yaşamını yitirenleri anarak, “Atılan bombalar, kardeşliğe ve barışa atılmıştır. Mutlaka bunu hesabını birlikte soracağız. Bizim için onur ve şeref meselesidir” diye konuştu.
“KATLİAM PLANLIYDI”
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 dönemindeki süreci hatırlatarak, “Bu süreçte ülkeye travma yaşatıldı. Rıza üretemeyen iktidarın stratejisiydi. Devletin can ciğer kuzu sarması olduğu IŞİD, patlamaları gerçekleştirdi. Bu katliam, planlı programlı bir katliamdı. Devlet, bu katliamı kolaylaştırmıştır ve eskortluk yapmıştır. Bu da iktidarın iktidarda kalma stratejisiydi” dedi. Katliamcıları tarih önüne çıkarıp yargılayacaklarını belirten Turan, “Dün rıza üretemeyenler bugün çok daha vahim durumdadırlar. Bu yaptığınız suçlarla yargılanıp cezaevine gireceksiniz” diye konuştu.
Açıklama, katliamda yaşamanı yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla son buldu.