Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen ve “bir arada film izlemek mümkün” sloganıyşa gerçekleştirilen Engelsiz Filmler Festivali’nin 12. ödül töreni gerçekleşti. Herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak gerçekleşen festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda yarışan filmlerinin ödülleri, 13 Haziran Perşembe günü Ankara’da Goethe-Institut salonunda gerçekleşen Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Ege Kayacan’ın üstlendiği ödül töreni işaret dili, sesli betimle ve İngilizce tercüme eşliğinde erişilebilir olarak gerçekleşti. Yedi gün boyunca festivalde neler olduğuna dair videonun gösterildiği törende Kısa Film Yarışması ve Ulusal Uzun Film Yarışması’nın kazananları açıklandı. 

Enfelsiz Ff Ödül Tmreni

İlk olarak Seyirci Ödülü’nün açıklandığı törende, Engelsiz Filmler Festivali izleyicilerinin 440 oyu ile belirlenen ödülün sahibi Otuz Saniye filmi oldu. Festivalin ödül heykelciğini tasarlayan heykeltıraş Hayri Şengün tarafından, film ekibinden Iren Vanidovskaya’ya verildi.  Törenin devamıda ise Jüri Özel Ödülü ve En İyi Senaryo ödülünün sahiplerini kısa film yarışması jüri üyesi, Berat İlk açıkladı. Jüri Özel Ödülü’nün sahibi "Ana Morfoz" (Ana Morphose) olurken, En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi "Örümcek-Kadın" (Spider- Zan) oldu. 

Kısa Film Yarışması’nın En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi ise "Zilden Sonra" (After the Ringing Of the Bell) filmiyle Shahrzad Ebrahimi olarak duyuruldu. Yarışmanın En İyi Film Ödülü Çağıl Bocut’un yönettiği "Her Gün Biraz Daha Kolay" (Every Day It Gets A Little Easier) filminin oldu.

Enfelsiz Ff Ödül Töreni Ödül

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda 193 oyla "Seyirci Ödülü" ve "Jüri Özel Ödülü" sahibi ise, Nehir Tuna’nın yönettiği "Yurt" filminin oldu. Umut Veren Yönetmen Ödülü’nün sahibi "Kıyıda" (On the Shore) filmiyle Büşra Bilginer olu. Bu ödül, bu yıl ilk kez jürinin kategorisini belirlediği bir ödül olarak ortaya çıktı. Törende En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi de "Kara Kutu" (Black Box) filmiyle Aslı Özge olduyu açıklandı.

Türkiye ve Guatemala arasındaki diplomatik ilişkilerin 150. yıl dönümü kutlandı Türkiye ve Guatemala arasındaki diplomatik ilişkilerin 150. yıl dönümü kutlandı

Engelsiz Ff Büşra Ödül

Editör: Deniz Ali Tatar