26 kişinin hayatını kaybettiği bina için sahte ruhsat hazırlanmış

26 kişinin hayatını kaybettiği bina için sahte ruhsat hazırlanmış


2023-09-12 23:14:06
26 kişinin hayatını kaybettiği bina için sahte ruhsat hazırlanmış
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep’te 6 Şubat’taki depremlerde yıkılan ve 26 kişinin hayatını kaybettiği apartman ile ilgili olarak 6 sanık hakkında açılan dava kabul edildi.

Haber Merkezi – İddianameye göre, bu olayla ilgili Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak da dahil olmak üzere 6 sanık hakkında 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor. Binanın yapımına ruhsatsız (kaçak) olarak 1998 yılında başlandığı ve 2001’de tamamlandığı belirtilen iddianamede, 26 Aralık 2013’te inşasına yeni başlanmış gibi sahte evrak tanzim edilerek yapı ruhsatı düzenlenen binanın yapı kullanım izin belgesinin bulunmadığı kaydedildi.

Arsa sahibi A.G. tarafından ibraz edilen yapı ortaklığı sözleşmesi uyarınca binanın fiilen yapıldığı tarih itibarıyla yapım sorumlularının sanıklar Ökkeş Kavak ve Mustafa T. olduğu ayrıca binanın yapı ruhsatı alındığı tarihte müteahhidinin Ökkeş Kavak, şantiye şefinin Serdar Çelebi K, uygulama denetçisinin Mine S.S, kontrol elemanın Ömer Faruk Ö, laboratuvar teknisyeninin Fatma D. olduğu ifade edilen iddianamede, Karadeniz Teknik Üniversitesince düzenlenen bilirkişi raporuna yer verildi.

İddianamede şu noktalara dikkat çekiliyor:

Binanın yapımına 1998 yılında ruhsatsız (kaçak) olarak başlandı ve 2001 yılında tamamlandı. Ancak, 26 Aralık 2013’te sahte evraklarla yapı ruhsatı düzenlendi ve bu tarihte müteahhit olan Ökkeş Kavak ve Mustafa T. olarak belirlendi. Binanın yapımında zemin etüdü, statik proje hesap raporu gibi temel belgelere uyulmadı. Donatı detayları eksikti, kullanılan malzemelerin kalitesi yetersizdi. Zemin etüt raporu da sahte çıktı ve imzaların sahte olduğu tespit edildi. Raporda şunlar kaydedildi, “Söz konusu zemin etüt raporunun da sahte olarak düzenlenerek binanın ruhsatlandırma aşamasında kullanıldığı anlaşılmıştır. Sanıkların görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek binanın ruhsatlandırıldığı tarihteki deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını kontrol etmeksizin ve sahte belgelerle yapı ruhsatı düzenlenmesini sağladıkları, bu haliyle binanın yıkılmasında ve kişilerin ölümünde taksirli eylemleri ile sorumlu oldukları tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır.” Sanıkların, görev ve sorumluluklarını yerine getirmediği ve sahte belgelerle yapı ruhsatı düzenlendiği, bu nedenle binanın yıkılmasına ve kişilerin ölümüne taksirle neden oldukları belirtiliyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.