40 yıllık makina ustalarının birikiminden e-dönüşüm hamlesi

Hacettepe Teknokent firmalarından, Türk makine sanayiinde, e-dönüşüm projeleri gerçekleştiren Mentor4b, geliştirdikleri özel bir donanım ve yazılım ile 40 yıllık makine ustalarının birikimini tüm Türkiye ile paylaşıyor. Makine üretici firmaların ya da Sanayi 4.0’a geçmek isteyen fabrikaların, e-dönüşümünü gerçekleştiren Mentor4b’nin kurucusu Mehmet Çavuş çalışmalar hakkında bilgi verdi

NAZ AKMAN/ ANKARA – Türk makine sanayiinde, e-dönüşüm projeleri gerçekleştiren Mentor4b, 40 yıllık makine ustalarının birikimi ile geliştirdikleri sistemle e-dönüşüm hamlesinde bulundu. Hacettepe Teknokent firmalarından, Türk makine sanayiinde, e-dönüşüm projeleri gerçekleştiren Mentor4b, geliştirdikleri özel bir donanım ve yazılım ile 40 yıllık makine ustalarının birikimini tüm Türkiye ile paylaşıyor. Firmaların robotik dönüşümleri ve e-dönüşümlerini gerçekleştiren Hacettepe Teknokent firmalarından Mentor4b, imalatçıların yeni makine almadan ya da yeni yatırım yapmadan IoT ve Endüstri 4.0’a geçiş yapmalarını da sağlıyor. Makine üretici firmaların ya da Sanayi 4.0’a geçmek isteyen fabrikaların, e-dönüşümünü gerçekleştiren Mentor4b’nin kurucusu Mehmet Çavuş çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yeni makine almak yerine eski makinaları robotik çözümlerle efektif hale getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Çavuş, hedeflerinin dünyaya imalat stratejileri ihraç etmek olduğunu belirtti.
Çavuş, “Mentor4b olarak fabrikaların e-dönüşümü yakalamak için harcayacağı eforu, onlar yerine uzman ekiplerimiz ile biz harcıyoruz. Fabrikadaki makinaların e-dönüşümünü ücretsiz yapıyoruz. Bu yüzden üretici ve ihracatçı firmalar bize büyük ilgi gösteriyor. Peki biz nasıl para kazanıyoruz. Biz sadece bu süreçte ücretsiz dönüşüm sağladığımız firmaların sattığı ürünlerden mentoring bedeli alıyoruz” diyerek, büyüme hedefleri doğrultusunda yatırımcı firmalar ile görüşmelere başladıklarını belirtti.
Çavuş, “Mentorlük yapmak için Mentor4b firmasını kurduk”
Global firmaların sistemini analiz ettiklerini söyleyen Çavuş, e-dönüşüm çalışmalarına Alman ve Japon firmalar ile çalışarak başladıklarını ifade etti. Çavuş, “İşbirliği yaparak ürün ürettiğimiz her firmaya sunduğumuz kazandıran bir çözümümüz olsun istiyoruz. E-dönüşüm çalışmalarımıza Alman ve Japon firmalar ile çalışarak başladık. Bir yıl boyunca makine sanayinde öncü olan Almanlar ve haberleşme, IoT konusunda Japonlarla çalıştık. Çalışma prensiplerini inceledik ve e-dönüşüm süreçlerine şahit olduk. Edindiğimiz tecrübeyi ülkemize sunmak, firmalarımıza mentorlük yapmak için Mentor4b firmasını kurduk” dedi.
Mentor4b olarak makine üretici firmaların ya da Sanayi 4.0’a geçmek isteyen fabrikaların, e-dönüşümünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Çavuş, “İlk dört yıl Türkiye’deki sanayi yapılanmalarını ve OSB’leri dolaştık. Ankara ve İstanbul’daki OSB’lerin nerede ise tamamını gezerek bir yetenek havuzu kurduk. Edindiğimiz bilgileri ve izlenimlerimizi kurduğumuz özel bir sisteme aktardık. 40 yıllık birikimi olan ustalardan ve uzmanlardan aldığımız görüşleri bir sistemde birleştirdik. Yeni makine almak yerine eski makinaları robotik çözümlerle efektif hale getiriyoruz” diye konuştu.
Fabrikalar için ücretsiz makine raporu hizmeti
Bugüne kadar 100’den fazla üretim sürecini robotik çözümler ile buluşturduklarının altını çizen Çavuş, firma bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında, “Kurduğumuz sistem sayesinde tüm üretim süreçlerine hakim oluyoruz. Fabrikalara makine ihtiyacı, e-dönüşüm ihtiyacı gibi konularda mentorlük yapabiliyoruz. Fabrikalar için ücretsiz makine raporu hazırlıyoruz. Elektrik tüketiminden bakım ücretine kadar süreçleri raporda belirtiyoruz. Eksikleri veya yanlışlıkları ortaya koyuyoruz. Bu analizlerin maliyeti piyasada aslında 20-30 bin Euro kadar. Bizim farkımız işte burada devreye giriyor. Biz bu işlemleri ücretsiz yapıyoruz. Firmalar aldıkları bu hizmet ile eksiklerini görüyor, araştırıyor ve sonrasında bizimle çalışmaya başlıyorlar. Bugüne kadar 100’den fazla üretim sürecini robotik çözümler ile buluşturduk ve fabrika yeni makine almadan tamamen robotik üretime geçti. Bunun gibi sayısız başarı hikayemiz var” dedi.
“65 milyon TL’lik yatırım başvurumuz kabul edildi”
Sadece yazılım değil malzeme mühendisliği ve elektronik alanında da AR-GE yaptıklarını belirten Çavuş, Türkiye’de katma değerli üretimin artırılması amacı doğrultusunda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programı kapsamında yatırım başvurularının kabul edildiğini ifade etti. Bu kapsamda 65 milyon TL’lik yatırım başvurularının kabul edildiğini belirten Çavuş son olarak, “Ülkemiz için bir ilk olan ‘Cep telefonları için pil araştırma geliştirilmesi ve üretimi projesi’ ile yaklaşık 10 milyon TL AR-GE ve üretim için 55 milyon TL olmak üzere toplam 65 milyon TL’lik yatırım başvurumuz da kabul edildi. Mentor4b olarak hedeflerimiz doğrultusunda büyümeye, ülkemiz sanayisinde e-dönüşüm gerçekleştirmeye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.