TİP’ten RTÜK’e suç duyurusu

TİP’ten RTÜK’e suç duyurusu


2023-09-13 21:39:40

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) "LGBT propagandasına dur de" etkinliği ile ilgili kamu spotuna onay vermesine karşı adım attı.

TİP’ten RTÜK’e suç duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, bu karar hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a bir soru önergesi verdi. Soru önergesinde, “LGBTİ+’lara yönelik nefret ve ayrımcılık suçu içeren dezenformasyona dayalı bilgiler bulunan bu videonun yayınlanmasında nasıl bir kamu yararı gözetilmiştir?” sorusu yer aldı.

Ayrıca, TİP avukatları RTÜK’ün bu kararını alan üyeler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu Suç duyurusunda, LGBTİ+ bireylere yönelik ayrımcılık ve şiddetin arttığına dikkat çekilerek, kamu güvenliği açısından bir tehlikenin ortaya çıktığı ifade edildi.

Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Anayasa hükümleri kapsamında gerekli soruşturmanın yapılarak şüpheliler hakkında kamu davası açılması talebiyle hazırlanan suç duyurusunda, şu ifadeler yer aldı:

“Anayasada yer alan ve bağlayıcı nitelikte olan AYM ve AİHM kararlarıyla LGBTİ+ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artı) yurttaşlar için de geçerli olduğu açıkça ortaya konan ayrımcılık yasağı şikayet edilen kişiler tarafından ihlal edilmiş, kişilerin bu eylemi sonucu halkın farklı özelliklere sahip bir kesimi aşağılanmış, halk bu kesime karşı kin ve düşmanlığa tahrik edilmiş ve bunun sonucunda kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike ortaya çıkmıştır. Türkiye’de kamu otoritelerinin açıklama ve eylemlerin paralel olarak artan şekilde LGBTİ+ yurttaşlara yönelik nefret suçları artmaktadır. Örneğin sadece geçtiğimiz ağustos ayında Fatih’te Celal H, Ankara’da Derin S., İzmir’de C.S. cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri dolayısıyla öldürülmüş, Bursa’da otobüs durağında oturan trans kadına, saldırganlar yangın tüpüyle gaz sıkarak bunu eğlencesine yaptığını beyan etmiştir.

LGBTİ+’ların ayrımcılık ve şiddet başvuruları, önceki yıla göre yüzde 240 arttı

Geçen sene aynı şekilde İstanbul Saraçhane’de düzenlenen LGBTİ+ düşmanı nefret mitingi sonrası, SPoD’un (Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) LGBTİ+ Danışma Hattı’na gelen ayrımcılık ve şiddet konulu başvurular önceki yıla göre yüzde 240 artmıştır. Saraçhane’deki mitingle birlikte, LGBTİ+ Danışma Hattı’na gelen cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık konulu başvurular bir önceki aya göre yüzde 46, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli şiddet konulu başvurular ise yüzde 36 artmış, sosyal hizmet danışmanlığı yönlendirmeleri yüzde 220 artarken, ruh sağlığı danışmanlığı yönlendirmeleri yüzde 47 oranında yükselmiştir.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.