Cevdet Yılmaz'dan Moody's yorumu: Kaliteli finansmana erişim sağlayacağız Cevdet Yılmaz'dan Moody's yorumu: Kaliteli finansmana erişim sağlayacağız

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, emekli maaşlarının kesilmesiyle ilgili artan şikayetlerın ardından bir açıklama yapıldı. Konu ile ilgili Yeniçağ Gazetesi'nin haberine göre SGK, yaklaşık 50 bin kişinin emekli maaşını kesti. Buna göre SGK yetkilileri, Kurban Bayramı'ndan sonra o emeklilerin maaşlarının yatmayacağını açıkladı. SGK tarafından hangi emekli vatandaşların maaşlarının kesildiğini açıklandı ve bu durumun emekliler üzerindeki etkilerini anlatıldı.

SGK'nin aldığı yeni karar sonrası, geçmişte usulsüz emeklilik hakkı elde edenlerin dosyaları incelemeye alınmaya başlandı. SGK müfettişleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonrası usulsüzlük yaptığı belirlenen emeklilerin maaşları kesilerek hukuki süreç başlatılacak. SGK'nın geliştirdiği sistemle sahte sigortalar da görülebiliyor. Sahte sigortalar, emeklilik için prim gün sayısını tamamlamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem. Bu durumda kişiler, herhangi bir işte çalışmadıkları halde kendilerini çalışıyormuş gibi gösterip prim ödeyerek sisteme kayıtlarını oluşturuyorlar.

Sahte sigortalılığın belirlenmesi durumunda, emekli olan kişilerin ilk olarak emekli maaşları kesiliyor. Bununla beraber, önceki ödemelerin yasal faizi ile birlikte geri ödenmesi isteniyor. Geri ödenecek miktar kişiden kişiye değişmekle beraber uzun yıllar boyunca emekli maaşı alan bazı kişilerden 500 bin TL'ye kadar iade talep edilebiliyor. SGK'ye geri ödeme yapması gereken kişi, istenen miktarı 30 gün içerisinde ödeyemezse hakkında yasal işlem başlatılıyor ve icra yoluyla bu para tahsil ediliyor. Bu süreçte, sahte sigortalılık süresi de hesaplanarak kişinin toplam prim gün sayısından düşülüyor. Öte yandan kişi, yeniden emekli olmak istediğinde eksik prim günlerini tamamlamak zorunda kalıyor.

Editör: Deniz Ali Tatar