Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), ön ergenlik dönemindeki çocukların pozitif, sosyal ve duygusal gelişmelerine destek olmayı hedefliyor.

Başkent Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü iş birliğiyle hayata geçirilecek olan Pozitif Ergen Gelişimi Müdahale Programı (PERGEL) kapsamında; Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Gençlik, Çocuk ve Aile Danışmanlık Merkezlerinden destek alan ailelerin ortaokul 5. ve 6. sınıfa devam eden çocuklarına yönelik uygulamalar gerçekleştirilecek.

Ankara'da bir ilk

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nca yürütülecek projede görev alacak Başkent Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencileri ile Büyükşehir Belediyesi'nde görev alan psikolog ve psikolojik danışman personeli için eğitim süreci başladı.

Kızılay İzmir Caddesi’nde bulunan 100. Yıl Gençlik Kütüphanesi’nde başlayan eğitimler 30 Haziran Pazar gününe kadar sürecek.   

Pergel projesi pilot uygulama çalışmaları, yaz döneminde Demetevler ve Mamak Gençlik, Çocuk ve Aile Danışmanlık Merkezleri'nde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

15-20 kişilik gruplar halinde uygulanması planlanan PERGEL, yaklaşık olarak 50 dakika süren 14 oturumdan oluşuyor.

Proje paydaşlarından Başkent Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen, heyecan verici bir proje içerisinde olduklarını aktararak şunları kaydetti;

“PDR ve psikoloji öğrencilerimizi bu eğitime alarak onlar aracılığıyla Ankara'daki ergenlere ulaşmayı hedefliyoruz. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültemiz arasındaki iş birliği eğiticilerin seçimi açısından ve bu çalışmanın koordinasyonu açısından kritik önem taşıyor. Dört kişilik bir akademisyen grubu olarak programda desteğimizi sürdüreceğiz” 

PERGEL Programı Koordinatörü Ceren Yalın ise programın Türk kültürüne özel olarak geliştirildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

KPSS-Ortaöğretim sınavı için başvurular başladı KPSS-Ortaöğretim sınavı için başvurular başladı

“Programı ilk kez Ankara'da Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yürütmeye başlıyoruz. Bu sayede ergenlerle çalışma konusunda uzmanlaşan profesyonelleri kazandırmış oluyoruz. Yapılandırılmış bu program sayesinde ergenlerle çalışma konusunda beceriler edinecekler. Bu yaş grubuna yönelik programlar maalesef hem ülkemizde hem de yurt dışında çok az. 14 haftalık yapılandırılmış, ne yapılacağı baştan belli olan ve bilimsel altyapısı olan program çok az. O yüzden Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bu iş birliği konusunda çok heyecanlıyız.”

Editör: Nur Yıldız