AB’nin Ukrayna’ya uyguladığı yasak kalkıyor

AB’nin Ukrayna’ya uyguladığı yasak kalkıyor


2023-09-15 21:31:52

Avrupa Birliği (AB), üyesi Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan'a Ukrayna'dan tahıl ürünleri ithalatını yasaklayan geçici önlemin sona ereceğini bildirdi.

AB’nin Ukrayna’ya uyguladığı yasak kalkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – AB Komisyonu, Ukrayna’dan AB ülkelerine tarım ürünleri ihracatına getirilen kısıtlamaların süresinin sona erdiğini ve önlemin Ukrayna tahılının AB dışındaki ülkelere yönlendirilmesini sağladığını belirtti.

Ayrıca, Ukrayna’nın 16 Eylül itibarıyla komşu AB ülkelerindeki tahıl ihracatını kontrol etmek için ek tedbirler alacağı ve AB Komisyonu’nun piyasayı yakından izleyeceği ifade edildi. AB, Ukrayna’nın alınan önlemleri etkili bir şekilde uyguladığı sürece kısıtlama uygulamaktan kaçınacağını belirtti.

Bu kararla birlikte Polonya, Macaristan, Slovakya, Romanya ve Bulgaristan’a Ukrayna tahılı ithalatı tekrar serbest bırakılacak. Bu ülkeler, özellikle çiftçilerini korumak amacıyla kısıtlamaların uzatılmasını istiyorlardı. Ancak AB Komisyonu, önlemlerin gereksiz olduğuna ve Ukrayna tahılının AB pazarına zarar vermediğine karar verdi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.