Adalet Bakanı Gül: Unutmayın adaletin asıl tecelligahı koca koca binalar değil, sizin temiz vicdanınızdır

ANKARA – Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adalete hizmet mevziini terk edip ideolojik adanmışlığı ikame edenlerin Türkiye’yi nasıl bir felaketin eşiğine getirdiğinin 15 Temmuz’da görüldüğünü belirterek, “Yargı sistemimiz başta olmak üzere ülkemiz 15 Temmuz sonrasında devlet içinde bu örgütlü yapıdan kurtulmak için kararlı bir mücadele ve arınma sürecini başlatmıştır ve bunu da sürdürmektedir.” dedi.
Gül, Türkiye Adalet Akademisi 25. Dönem 2. Grup Hakim ve Savcı Adaylarının Hazırlık Eğitimleri’nin açılış programına katıldı.
Yeni eğitim yılının hayırlı olmasını dileyen Gül, hakim ve savcı adaylarının adil oldukları kadar adaletli olduğunu her ortamda göstereceğine inandığını bildirdi.
Anayasanın yargı mensuplarına teminat verirken, yargı mensuplarının bağımsızlığına ve tarafsızlığına bu güvenceleri verdiğine işaret eden Gül, “Bağımsızlığınıza ve tarafsızlığınıza asla ama asla gölge düşürmemek sizin için kesintisiz bir yükümlülüktür.” diye konuştu.
Gül, hakim ve savcı adaylarının, sosyal medya da dahil olmak üzere her türlü mecrada mesleklerine yakışır şekilde davranmaları gerektiğini belirtti.
Adaylara her alanda sosyal ilişkilerde de adil görünmeleri tavsiyesinde bulunan Gül, asıl makamın milletin nezdinde olan yüce makam olduğunu söyledi ve mesleği kutsal kılanın, adaletin yerine getirilmesi olduğunu ifade etti.
Türkiye Adalet Akademisi tarafından hakim ve savcı adaylarına her türlü imkanın sağlandığını aktaran Gül, “Türk Yargı Etiğine mutlaka dikkat ederek çalışmalarımızı sürdürelim, bunu özümseyerek yapalım. Bu bildirge çünkü millete taahhüdünüzdür. Millet adına karar verirken milletimize nasıl davranacağınıza dair verdiğiniz bir sözdür.” ifadelerini kullandı.
Hakim ve savcı adaylarına öğrenme sürecini ömür boyu sürdürmeleri tavsiyesinde bulunan Gül, iyi yetişmiş hukukçu çabalarının bütün dünyada ortaya çıkan bir realite olduğunu kaydetti.
Türkiye Adalet Akademisinde eğitim kalitesinin arttırılması için yapılan faaliyetlerden bahseden Gül, meslek içi eğitimlere önem verdiklerini, hakim savcı yardımcılığı konusunda da çalışmaların sürdürüldüğünü dile getirdi.
Yargı mensuplarının yoluna ışık tutan temel ilkenin “hukukun üstünlüğü” olduğunu bildiren Gül, bu kapsamda İnsan Hakları Tazminat Komisyonu, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu ve Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulduğunu ve Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının getirildiğini anlattı.
“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla vatandaşların hak ve özgürlüklerinin korunmaya devam edileceğini aktaran Gül, hakim ve savcı adaylarının da bu anlayışa sahip olmalarının ve reform sürecine hazırlanmalarının Türkiye’ye katkı sağlayacağını söyledi.
Adalet hizmetleri kapsamında her türlü imkanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sağlandığını belirten Gül, adaleti asıl sağlayacak olanın ise hakim ve savcıların aklı ve vicdanı olduğunu kaydetti.