AKP, milyonlarca emekliyi ilgilendiren 'kök maaş uygulaması' için düzenlemeye gidiyor. Ocak 2024'ten itibaren uygulanan 10 bin lira olan "en düşük emekli maaşı" konusunda çalışmalar yapıldığı gündeme gelmişti.

AKP en düşük emekli maaşlarını 10 binden 12 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin çalışmalar Perşembe gününe kadar devam edecek. 2 bin TL’lik seyyanen zammın tüm emeklilere yansıtılması da tartışılıyor. Ancak tüm emeklilere yansımasının henüz karara bağlanmadığı da belirtiliyor.

2023 seçimlerinden önce seçim yatırımı olarak en düşük emekli maaşı 7 bin 500’e çıkarılmıştı. Ocak 2024’te yeniden en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye çıkarıldı.

AKP seçim yatırımı olarak aldığı kararın şimdi olumsuz sonuçlarını masaya yatırıyor.

Quick Finans 700 milyon liralık tahvil ihracını tamamladı Quick Finans 700 milyon liralık tahvil ihracını tamamladı

AKP, kök maaş sorununu tamamen ortadan kaldırmak için yeni formüller arıyor. Emeklilerin maaş zamları kök maaş üzerinden uygulanıyor.

Ekonomim gazetesinin haberine göre; AKP, bir taraftan kök maaş ile ilgili köklü çözüm arayışlarını sürdürürken, bir taraftan da en düşük emekli maaşını 10 TL’den 12 bin TL’ye çıkarmayı planlıyor.

Öte yandan tüm emeklilere 2 bin TL’lik seyyanen zammı da tartışılıyor. AKP kaynakları, “tüm emeklilere yanması konusunu tartışıyoruz, ama ortada alınmış bir karar yok” değerlendirmesinde bulundular.

En düşük emekli maaşı alanlar yapılacak düzenlemeden yaklaşık bir milyon 610 bin kişinin yararlanacağı belirtildi.

Editör: Erva Gün