Hakkari Belediyesi’nde gerçekleşen ‘kayyım’ gelişmesinin ardından, Van’da da benzer bir gelişme yaşanmıştı. Buna göre DEM Parti'nin iktidar olduğu Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran'da kayyum atamış, Belediye Eş başkanı Mehmet Sıddık Akış ise, 10 yıldır devam eden bir davasından dolayı 19 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutuklanmıştı. Yerine ise Hakkari Valisi, başkanvekili olarak tayin edilmişti.

Hakkari Belediyes

Selahattin Demirtaş'a 5,5 yıl hapis cezası Selahattin Demirtaş'a 5,5 yıl hapis cezası

Kayyum kararına yönelik tepkiler sürerken, konu hakkında AKP Amasya Milletvekili Haluk İpek dikkat çeken bir açıklama yaptı. Gazete Duvar'ın haberine göre İpek, Meclis'teki konuşmasında,  "DEM Parti tarafından yaklaşık 30 kriminal ceza alma ihtimali olan kişi aday gösterilmiştir" dedi. İpek, DEM Parti'nin hakkında soruşturma ve dava bulunan kişileri bilerek aday gösterdiğini ve bu durumun kaos yaratmayı amaçladığını iddia etti.

İpek ayrıca, 2023 seçimlerinde TİP'ten aday gösterilen ve daha sonra kesinleşen cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen Can Atalay hakkında da konuştu. İpek Atalay için, "Can Atalay’ın aday yapılması, alacağı cezanın bilinmesinden dolayıydı" dedi. İpek, Van Belediye Başkanı'nın mazbatasının verilmek istenmemesi durumunun da benzer olduğunu söyledi.

can atalay

İpek'in bu açıklamalarına birçok DEM Partili milletvekili "Sen mahkeme misin?" diye tepki gösterirken,  İpek, "DEM Parti tarafından yaklaşık 30 kriminal ceza alma ihtimali olan kişi aday gösterilmiştir" demeyi sürdürdü. İddiaya göre İpek'in verdiği rakam 40’a yaklaşırken, Ayrıca AKP'li yöneticilerin desadece DEM Partili belediye başkanları değil, 30’a yakın CHP'li belediye başkanı hakkında da çeşitli davalar olduğunu ve bunların da takip edildiğini belirtti.

Editör: Deniz Ali Tatar