Anıtkabir’de otomatlar kaldırılıyor

ANKARA – Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Anıtkabir’de yiyecek ve içecek satışı yapılan otomatlar için Anıtkabir Komutanlığı’nı uyardı. Komutanlık, kaldırma çalışmalarına başladı.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e yiyecek ve içecek satışı için otomatik ticari büfeler yerleştirilmesine karşı mücadelesi sonuç verdi. Anıtkabir Komutanlığı, büfelerin kaldırılması talebi karşısında adım atmamıştı, Mimarlar Odası hem Anıtkabir Komutanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu hem de Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na yazı yazarak durumu bildirdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Anıtkabir’e koyulan otomatları 2863 sayılı Koruma Kanununu ihlal gerekçesiyle yaptığı başvurusu karşısında, Ankara Kültür Varlıkları Bölge Koruma Kurulu, “otomatların kaldırılması” yönünde karar verdi. Kurul, Anıtkabir Komutanlığı’nı uyararak “Otomatları kaldırın ve orijinal hale getirin” dedi. Anıtkabir Komutanlığı Misakı Milli kulesinin yanında anıt bloğa bitişik olan otomatları kaldırdı ve orijinal hale getirilmesi için çalışmalara başladı. Kurul kararını ve süreci değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şu açıklamayı yaptı:
“Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak süreci titizlikle takip ettik. Fikri takip yaparak ve kamuoyu oluşturarak Anıtkabir’e saygısızlık yapanların peşini bırakmadık ve mücadelemiz sonuç verdi.”