Ankara sevdalısı olacaksınız!

Ankara sevdalısı olacaksınız!


2023-09-14 18:34:01

Ankara'da 16-17 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Avrupa Miras Günleri için geri sayım başladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin detaylarını Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi'nden Müge Cengizkan ve Ankara Fransız Kültür Merkezi müdiresi Sophie Gauthier, 24 Saat'e anlattı.

Ankara sevdalısı olacaksınız!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Deniz Ali Tatar

“Ankara sevdalısı olacaksınız!” sloganıyla 16-17 Eylül tarihleri arasında Ankara’da ikinci kez düzenlenecek olan “Avrupa Miras Günleri” için geri sayım başladı. Avrupa Ulusal Kültür Enstitüleri Ağı yani EUNIC tarafından düzenlenen etkinlik; Institut Français Türkiye – Ankara tarafından koordine edilirken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığının da etkinlikle iş birliği bulunuyor. Etkinlik kapsamında; yedi Avrupa büyükelçiliği ile müze, vakıf ve dernekler dâhil 28 kurum rehberler eşliğinde gezilecek. Ayrıca sergiler, konserler ve şehir turları gibi etkinlikler de yapılacak.

Avrupa Miras Günleri;  Almanya, Belçika, Fransa, Macaristan, Hollanda, Polonya, İsviçre büyükelçilikleri ve Avrupa Birliği delegasyonunun katılımıyla; Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Erimtan Müzesi, Cin Ali Müzesi, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi; Olgunlaşma Enstitüsü; Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Müdürlüğü, Çankaya Belediyesi; Saint Thérèse Kilisesi; İnönü Vakfı, Sevda Cenap And Vakfı, Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM); Ankara Mimarlar Odası; Ankara Aks, Lavarla, Urban Sketchers Ankara, Dou Print Studio ve Anadolu Müzik Kültürleri Derneği işbirliği ile gerçekleştiriliyor. 24 Saat, Avrupa Miras Günleri hakkında; hem Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi adına Müge Cengizkan hem de Ankara Fransız Kültür Merkezi müdiresi Sophie Gauthier’den görüşler aldı.

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi Arşivi

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi Arşivi

“Proje ortağı olarak gönülden destekliyoruz”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi’nde görev alan Mimar Müge Cengizkan: “Avrupa Ulusal Kültür Enstitüleri Ağı’nın, Institut français Türkiye – Ankara koordinasyonu ile Avrupa Miras Günleri’nin ikincisini yüzüncü yıl kutlamalarına referansla Ankara’da düzenleme kararı almasını Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak memnuniyet verici buluyor ve “proje ortağı” olarak gönülden destekliyoruz.” diyerek belediyenin de projeye destek olduğunu belirtti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin iki projeyle Avrupa Miras Günleri’ne dahil olduğunu söyleyen Cengizkan: “Cumhuriyetimizin ve başkent Ankara’nın yüzüncü yıl kutlamalarına zengin kültürel mirasımızı koruma ve yaşatma çalışmalarıyla da yoğun ve zengin biçimde hazırlanmıştır. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri, Ankara Roma Tiyatrosu’nun restorasyonu ve Arkeopark Ankara projesidir.” diye belirtti.

Ankara Roma Tiyatrosu ve Arkeopark’ı anlatan Cengizkan, hem yapıları hem de buralarda Avrupa Miras Günleri kapsamında yapacakları projelerden bahsetti: “Antik Ankyra Roma Tiyatrosu ve Arkeopark alanı, birinci ve ikinci derece arkeolojik sit alanında ve Ulus Tarihi Kent Merkezi kentsel sit alanı içerisinde yer alır. Ankara’nın Roma İmparatorluğu döneminde de önemli bir Roma kenti olduğunu gösteren önemli alanlardır. Kentin köklü tarihine ışık tutan eserlerin, aynı zamanda güncel kullanımda da kentin kültürel birikimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma çok katmanlı, modern bir başkentin 2000 yıl öncesine uzanan tarihini koruma ve günlük yaşamına katma çabasıdır. Ankara’nın Roma dönemine ilgi duyan herkesi Ankara Miras teknik ekibinin ev sahipliğinde 16-17 Eylül tarihleri arasında yapılacak gezilere davet ediyoruz. Ankara Miras Şantiye Gezileri kapsamında halihazırda belirli periyotlarla yapmakta olduğumuz bu geziyi, Avrupa Miras Günleri katılımcıları kadar biz de heyecanla beklemekteyiz.”

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi Arşivi

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi Arşivi

Bakış açımızı değiştirdiğimizde, şehrin sunduğu hazineleri fark etmeyi amaçladık

Avrupa Miras Günleri’nin geçen yıl dört büyükelçiliğin (Belçika, Fransa, Polonya, İsviçre) Ankara’da kapılarını açmasıyla başlattıklarını söyleyen Ankara Fransız Kültür Merkezi (Institut français Ankara) Müdiresi Sophie Gauthier Aydoğdu, yapılan çalışmaları şu şekilde anlattı: “Başarıyı kamuoyuyla birlikte fark ederek, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve başkentinin yüzüncü yılında daha büyük düşünmeye karar verdik. Bu yıl, katılımcı büyükelçiliklere Almanya, Macaristan ve Hollanda da eklendi. Ayrıca bir dizi Türk kurumu da şehrimizin tarihi, mimari ve sanatsal mirasını birlikte kutlamak için programa dahil oldu. Bu zengin programın Ankaralıların ilgisini daha da artıracağını ve ortak bir paylaşım ortamı yaratacağını umuyoruz.”

“Ankara sevdalısı” tabirini çok sevdiğini söyleyen Gauthier; bu tabirin etkinliğin tüm aktörlerini, organizatörleri, katılımcıları ve kamuoyunu birleştiren halka olmasını arzu ettiğini söyledi. Gauthier: “Esas olan, Türkiye’nin diğer büyük şehirleri İstanbul ve İzmir ile sıkça ve olumsuz bir şekilde karşılaştırılan Ankara’yı (yeniden) keşfetmek ve bazı kapıları zorladığımızda, bakış açımızı değiştirdiğimizde şehrin bize nasıl hazineler sunduğunu göstermek. Bu nedenle ortaklarımızdan konumları, koleksiyonları ve şehirdeki rotalar etrafında orijinal aktiviteler hayal etmelerini istedik. 2 gün boyunca, toplam 28 ortak/mekanla birlikte 7 rehberli elçilik turu, 3 konser, 5 rota, 3 sergi düzenliyoruz.” dedi.

“Zengin ve çeşitli bir mirasın varlığını vurguluyoruz”

Etkinliğe Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi’nin de destek olduğunu ve Ankara’yı ‘hareketlendiren’ derneklerin ve bağımsız mekanların da etkinlikte yer aldığını söyleyen Gauthier: “Anadolu Müzik Kültürleri Derneği, Lavarla, Ankara Aks, Dou Print Studio ve hatta üyelerinden istediği çizimlerle etkinliğin grafik tasarımlarına katkıda bulunan Urban Sketchers. Herkes somut ve somut olmayan miras konusunda alışık olmadığı bir şeyi halka sunarak Avrupa Miras Günleri ilkesini benimsedi ve mümkün olduğu kadar çok kişinin katılımına açık olması için ücretsiz bir etkinlik önerdi. Zengin ve çeşitli bir mirasın varlığını vurgulayan bu etkinlik, şehrimizi onurlandırmak için büyük bir fırsat. Eğer dikkatlerin Ankara’ya çevrilmesine ve Avrupa büyükelçiliklerinin de katkıda bulunduğu kültürel dinamiklerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabilirse amacımıza ulaşmış olacağız.” dedi.

Fransız Kültür Merkezi’nin Avrupa Miras Günleri Ankara’yı düzenleyen EUNIC Ankara kümesine başkanlık ettiğini söyleyen Gauthier:  Institut français Türkiye olarak, bu bağlamda etkinliğin bu yeni boyutunu önerdik, Türk ortaklarla buluştuk, programın koordinasyonunu ve iletişimini üstlendik. Ayrıca Fransa Büyükelçiliği’nin kapılarının açılışı ve bahçesinde düzenlenen Mehmet-Ali Uysal enstallasyonu ile birlikte rehberli turu ve Anadolu Müzik Kültürleri Derneği’nin Gomidas’a ait repertuar ile Azize Teresa Kilisesindeki konseri ile etkinliğe katılıyoruz. Ankara’nın kültürel gündeminin kalıcı bir parçası olacağını umduğumuz bu etkinliğe coşkuyla katılan tüm EUNIC üyelerine ve Türk ortaklarımıza buradan teşekkür ediyor ve herkese mükemmel bir Avrupa Miras Günleri diliyorum.” diye belirtti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.