Ankara’da “1 Mayıs” açıklamasına polis biber gazıyla müdahale etti

ANKARA – Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB, Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ve siyasi parti temsilcilerinin Sakarya Caddesi’nde yapmak istediği basın açıklamasını polis engelledi. Selanik Caddesi’ndeki KESK Genel Merkezi önüne yürüyerek açıklama yapan meslek örgütleri ve siyasi partilere daha sonra polis biber gazıyla müdahale etti.
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İç Anadolu Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyonu, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMO), Ankara Tabip Odası (ATO) ve siyasi partilerin Sakarya Caddesi’nde yapmak istediği basın açıklamasını polis engelledi. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Ankara’da “Umut Yan Yana” sloganıyla Sakarya Caddesi’ndeki basın açıklaması polis engeliyle karşılaştı. Sakarya Caddesi’nden ayrılan meslek örgütleri ve siyasi partiler, Selanik Caddesi üzerindeki KESK Genel Merkezi önünde yeniden bir araya geldiler.
1 Mayıs’a ilişkin yapılan basın açıklamasının ardından polis, meslek örgütü ve siyasi parti temsilcilerine bölgeden uzaklaşmalarını söylemesi üzerine tartışma yaşandı. Daha sonra polis, biber gazı ile müdahale etti.