Ankara’nın yumuşak karnı Demetevler…

Ankara’nın yumuşak karnı Demetevler…


2023-03-14 00:43:10
Ankara’nın yumuşak karnı Demetevler…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürhan Altınkanat – Geçtiğimiz günlerde Ankara konağında basın toplantısı yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Demetevler bölgesinde yaşanacak bir deprem büyük felaket ile sonlanır. Yedi mahallede acil bir dönüşüm gerek. Demetevler bölgesinde yaşanacak olası bir depremde 180 bin vatandaş doğrudan etkilenir. Bölgede nüfusu azaltacak, rezerv alanların oluşturulması gerek” dedi. Yaşar, acil yapılması gereken bu dönüşümü Devlet, Büyükşehir ve İlçe Belediyesi olarak vatandaşlarla birlikte iş birliği içinde gerçekleştirmek zorundayız. Türkiye bir deprem bölgesi, bu gerçekle yüzleşmek zorundayız. Son günlerde deprem ve yer hareketleri konusunda uzman bilim adamlarımız Ankara’yla ilgili açıklamalarda bulunmaya başladılar. Ankara’nın yumuşak karnı olan Demetevler bölgesi, Yenimahalle sınırları içinde yer alıyor. Bahse konu olan ve acil dönüşüm gereken bölge yedi mahalleden oluşuyor. Bu bölge konut sayısı, nüfus, ticari bilimler nedeniyle parça parça dönüşüme girecek ve sadece yerinde dönüşüm sağlayabilecek bir bölge değil. Demetevler’in yakın çevresinde bulunan alanlarla birlikte değerlendirilerek rezerv alanlar oluşturulup mevcut yoğunluğunun azaltılması gerekiyor. Bu tarz yerler için özel bir yasa çıkartılarak, bölgede acilen bir dönüşümün başlatılması gerekmektedir. Demetevler’deki binaların çoğunluğu bitişik nizam. Sokaklar çok dar. Ankara’da yaşanacak olası bir deprem bu binalarda domino etkisi yaratır. Müdahaleler bu sebeplerle çok zor olur. Bizim isteğimiz bu konunun siyaset üstü tutularak hızlıca çözüm üretilmesi ve yaşanabilecek deprem felaketinden vatandaşlarımızın korunmasıdır. Demetevler’deki yapıların oluşturulacak yönetmelik ile dönüştürülmesi ve bölgedeki nüfusun azaltılması için bölgenin yarısının boşaltılması gerekmektedir. Taşınacak alanın da Demetevler bölgesine yakın olması gerekmektedir. Ben yerel bir yönetici olarak 14 yıldır aynı noktadayım. Arzum, bir an önce kalıcı bir çözüm üretilmesi. Bunun için tüm gücümüzle destek olmaya hazırız” diye konuştu.

Yenimahalle belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın söylediklerine göre Demetevler bölgesinde can ve mal kaybı yaşamamak adına bir an evvel aksiyon alınması gerekiyor. Bu konuyu takip edelim bakalım bir çalışma olacak mı? Yoksa hiçbir şey yapılmayıp, o bölgede yaşanacak olası bir deprem sonrasında biz demiştik, biz uyarmıştık, sözlerimi tekrarlanacak.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.