Aslanhane Camii, UNESCO Dünya Mirasları listesine girdi

Aslanhane Camii, UNESCO Dünya Mirasları listesine girdi


2023-09-19 15:18:16

Başkent Ankara’ya Gordion’un ardından ikinci müjdeli haber Aslanhane Camii için geldi. Ankara’nın yüzlerce yıl öncesinden kalan değeri ahşap tavan ve desteklerden yapılmış olan Aslanhane Camii UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Mansur Yavaş, “Ceviz ağacının sütunlarını taşıdığı 800 yıllık tarihi camimiz, Başkentimizin tarih ve turizm atılımı ile birlikte kentimizin kalkınmasında önemli rol oynayacak” dedi.

Aslanhane Camii, UNESCO Dünya Mirasları listesine girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Dün Ankara’nın tarihi en önemli yapılarından olan Gordion Antik Kenti için önemli bir gelişme yaşanmıştı. UNESCO Milli Komite Toplantısı sonrasında UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne giren Gordion Antik Kenti’nin ardından, bir diğer önemli tarihi yapı daha listeye girdi. Altındağ ilçesinde bulunan Ulus bölgesinde bulunan Aslanhane Camii’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi kararlaştırıldı.

45’inci UNESCO Dünya Mirası Komitesi Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi. Karar,i Ankara Büyükşehir Belediyesinden yetkililerin de katıldığı toplantıda yapılan oylama sonucunda verildi.  Ulus’ta bulunan ve yapımı 13. yüzyıla dayanan ahşap malzeme ve desteklerden oluşan Aslanhane Camii, listeye Ankara’dan giren ikinci kültür hazinesi oldu.

Aslanhane Camii’nin listeye alınması ile ilgili müjdeyi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesaplarından duyurdu. Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

İki sevindirici haber art arda. Gordion Antik Kenti’nin ardından Aslanhane Camii de UNESCO Dünya Mirasları’nın arasında. Ceviz ağacının sütunlarını taşıdığı 800 yıllık tarihi camimiz, Başkentimizin tarih ve turizm atılımı ile birlikte kentimizin kalkınmasında önemli rol oynayacak.”


Gelişmeyi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da duyurdu. Ersoy: ” Yeni bir müjde daha! UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kültürel varlıklarımızı ilk kez seri olarak kaydettirdik. Gordion’un ardından Anadolu’nun Orta Çağ’dan günümüze uzanan ahşap direkli ve kirişli camileri de #DünyaMirası oldu. Böylece listedeki kültür varlığı sayımızı da 21’e yükselttik. Hayırlı olsun.” dedi.

ANKARA’DAKİ SELÇUKLU ESERLERİNİN EN İHTİŞAMLISI

 Ankara Kalesi’nin güney ucunda bulunan ve 13’üncü yüzyılda inşa edilen Ahî Şerafeddin Camii veya halk arasında bilinen adıyla Aslanhane Camii, Anadolu Selçuklu döneminin içi ahşap direkli, ahşap camileri arasında yer alıyor. Caminin kuzeydoğusunda yer alan Ahi Şerafeddin Türbesi’nin dış duvarında bulunan aslan heykelinden dolayı “Aslanhane” adıyla anılan Camii, 2018 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyordu.

Ahşap direkli camilerin günümüze kadar korunabilmiş bir örneği olan Aslanhane Camii, ahşap sütunları, bindirme tekniğiyle yapılmış tavanı, ahşap minberi ve alçı mihrabı nedeniyle Ankara’daki Selçuklu eserlerinin en ihtişamlısı olarak kabul ediliyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.