Avrupa Birliği'ne bağlı ülkelerin çevre bakanları, 27-28 Haziran'da yapılacak AB zirvesi öncesinde Lüksemburg'da bir araya geldi. Toplantının ardından AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, bakanların, AB Komisyonu tarafından teklif edilen "Doğayı Onarma Yasası" üzerinde anlaştığı açıklandı.

Elon Musk: CrowdStrike'ı sistemlerimizden sildik Elon Musk: CrowdStrike'ı sistemlerimizden sildik

Yasa, 2030'a kadar AB topraklarındaki tarım arazilerinin yüzde 10'unda biyoçeşitliliğin desteklenmesini, bu amaçla bitki örtüsü oluşturulmasını ön görüyor. Ekilebilir arazilerin bir kısmının orman, bahçe ve sulak alana dönüştürülmesini de hgedefleyen yasa, üye ülkeler içerisinde muhalefetlerle karşılaşmıştı. Yasanın uygulanması halinde üretimin düşeceği, gıda fiyatlarının artacağı, çiftçilerin geçim sıkıntısı içine gireceği ve özellikle savaş zamanlarında küresel gıda arzında sorunlar çıkacağı iddia edilmişti.

Yasa özellikle Avusturya ve Slovakya'da sert tartışmalara neden olmuştu. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, bilim insanları ve yenilenebilir enerji endüstrisi gibi bazı taraflar ise yasa teklifine destek vermişti.

Editör: Deniz Ali Tatar