Ayvalık’ta film festivali başladı

Ayvalık’ta film festivali başladı


2023-09-15 10:27:59

İkincisi bu yıl düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 14 Eylül akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da düzenlenen açılış töreni ile başladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana festival kapsamında verilen “Yeni Bir …” Ödülü’nün sahibi açıklandı. “Yeni Bir Senarist” Ödülü, "Sanki Her Şey Biraz Felaket" filmiyle ödüle layık görülen Umut Subaşı'na verildi.

Ayvalık’ta film festivali başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Seyir Derneği tarafından düzenlenen ve ikincisi bu yıl gerçekleşen Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 14 Eylül akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da düzenlenen açılış töreni ile başladı. Ayvalık izleyicilerinin büyük ilgi gösterdiği açılış töreninde Mey|Diageo’nun katkılarıyla geçtiğimiz yıldan bu yana Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında verilen “Yeni Bir …” Ödülü’nün sahibi açıklandı. Seçici kurulu oluşturan Tayfun Pirselimoğlu, Dilde Mahalli, Eytan İpeker, Nil Kural ve Selen Uçer’in de katıldığı törende bu yıl “Yeni Bir Senarist” Ödülü verildi. Sanki Her Şey Biraz Felaket filmiyle ödüle layık görülen Umut Subaşı, açılış töreninde ödülünü Mey|Diageo Kültür Sanat Danışmanı Banu Zeytinoğlu’ndan aldı. Açılış gecesi, Todd Haynes’in yönettiği Bir Skandalın Peşinde / May December filminin gösterimiyle sona erdi.

19 Eylül akşamı sona erecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali, dün akşam düzenlenen açılış töreniyle beş gün sürecek sinema maratonunu başlattı. Açılış töreni öncesi Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen kokteylde konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Bu yıl ikincisi gerçekleşen Ayvalık Uluslararası Film Festivalimiz’in de bir kültür sanat şöleni olarak Türkiye’deki önemli festivaller arasında yerini aldığını görüyoruz. Böylesi önemli ve uluslararası bir festivalle ülkemizin sinema kültürüne, akademik çalışmalara ve festival takvimine yaptığımız katkıdan dolayı hakikaten mutluyuz, yarınlar için her zamankinden daha fazla umutluyuz. Bu vesileyle Ayvalık’ın sinema tarihine, 1924 yılında Kurtuluş Savaşı’ndan dönen 3 Ayvalıklı arkadaşın kurduğu ilk filmi gösteren Azim Sineması’na, Eski Gümrük bölgesindeki Sinemalar Caddesi’ne, Ferah, Şehir, Kulüp, Yalı Sinemaları’na, Gezici Açık hava sinemalarına ve bu kentte sinemaya katkı sunmuş tüm emekçilere ve sanatseverlere saygı ve hürmetlerimi sunuyorum,” dedi. Festival direktörü Azize Tan açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin ikincisinde sizleri Amfitiyatro’yu doldurmuş olarak görmekten çok mutluyuz. Festivali Seyir Derneği düzenleniyor ama tek başımıza yapmıyoruz. Çok değerli destekler var bu festivalde. Bize bu festivali gerçekleştirmemiz için destek olan başta Ayvalık Belediyesi olmak üzere tüm kurum ve kişilere yürekten teşekkür ediyorum; ne zaman başımız sıkışsa yanımızda oldukları, umut verdikleri ve daha iyisini yapmak için bizi cesaretlendirdikleri için,” diyerek tüm destekçilere ve Ayvalıklılara ayrı ayrı teşekkür etti.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin ilk yılında kültür sanata verdiği sürdürülebilir desteklerle öne çıkan Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilen “Yeni Bir …” Ödülü bu yıl senaryo kategorisinde verildi. Festivalin yapıldığı yıl içinde kamera önünde ya da arkasında, sinemanın herhangi bir alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken, kariyerinin başındaki bir isme verilen 50 bin TL değerindeki ödülün bu yılki sahibi Sanki Her Şey Biraz Felaket filmiyle Umut Subaşı oldu. Tayfun Pirselimoğlu, Dilde Mahalli, Eytan İpeker, Nil Kural ve Selen Uçer’den oluşan seçici kurul tarafından oy birliğiyle belirlenen ödülü kurul adına Tayfun Pirselimoğlu açıkladı. Pirselimoğlu ödülü açıklarken “Bilenler bilir ben dünyanın gidişatı ile alakalı karamsar bir insanım. Muhtemelen buradaki insanların çoğunluğu da aynı şeyi düşünüyor. Sinemanın gidişatını da aşağı yukarı böyle buluyorum ama arada bir parıltılar çıkıyor. İzlediğimiz filmler arasında da beni kişisel olarak heyecanlandıran, böyle parıltılar vardı,” dedi.

Ödülünü Mey|Diageo Kültür Sanat Danışmanı Banu Zeytinoğlu’ndan alan Umut Subaşı, “Gerçekten çok kıymetli bir jüri. Hepinizle çalışmak ve ileride Tayfun hocam gibi özgün bir auteur olmak isterim. Böyle bir jüriden böyle bir ödül almak benim için çok kıymetli. Festivale teşekkür ederim. Bu yolu benimle yürüdüğü için yapımcı Cemre Erül’e de teşekkür ederim. Sen olmasaydın asla olmazdı. Oyuncularımızdan Melisa burada, onun nezdinde tüm oyuncularımıza ve ekibe de teşekkür ediyorum,” dedi.

Banu Zeytinoğlu ödülün takdiminin ardından yaptığı konuşmada “Mey|Diageo kültür-sanata desteği, ‘kurumsal sosyal sorumluluk’ değil, ‘sanattan sorumlu bir sosyal kurum olma’ anlayışıyla gerçekleştiriyor ve iş dünyasına da örnek olmayı hedefliyor. Yenilerin yanında olarak sanatın sürdürülebilirliğine katkı sağlayan başka bir şirket, başka bir senaryo ve başka bir dünya mümkün,” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.