Bahçeli: Cumhurbaşkanı’mızla aramızda gerginlik değil, muhabbet vardır, hürmet vardır, güven vardır

TBMM – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Hükümet değilsek de hükümete bakan vermemiş olsak da Cumhur İttifakı’nın sevabına da günahına da sonuna kadar ortağız, anca beraberiz, kanca beraber olacağız.” dedi.
Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, geçen haftaki grup konuşmasında “MHP Cumhur İttifakı’nın bir ortağı olsa da işlevi ve üstlendiği demokratik sorumluluğu muhalefettir, bunun yanı sıra TBMM’de denge ve denetleme göreviyle mesuldür.” sözlerinin epeyce tartışıldığını hatırlattı.
Bu kanaatinin neresinin yanlış; neresinde Cumhur İttifakı’na soğuk veya mesafeli bakış hakim olduğunu soran Bahçeli, “Şunu herkes bilmelidir ki hükümet değilsek de hükümete bakan vermemiş olsak da Cumhur İttifakı’nın sevabına da günahına da sonuna kadar ortağız, anca beraberiz, kanca beraber olacağız.” diye konuştu.
Hele bir köşe yazarının, “Erdoğan’la Bahçeli arasında sistem gerilimi var” başlıklı yazısının a’dan z’ye yalan, saptırma ve nifakla bulandığını belirten Bahçeli, “Bu şahıs, canı öyle istediği için kalemini de zillet mürekkebine batırmış, köşe yazısını vicdanı gibi bayağılaştırmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızla aramızda gerginlik değil, muhabbet vardır, hürmet vardır, anlayış vardır, güven vardır, gerisi lafügüzaftır.” değerlendirmesini yaptı.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin demokratik meşruiyet temelinin yüzde 50 artı 1 olduğunu dile getiren Bahçeli, yüzde 50 artı 1 oy nisabını eleştirenleri anlayışla karşılamalarının, bunu “felaket” olarak yorumlayan karamsarları makul bulmalarının abesle iştigal olduğunu söyledi. Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Sayın Cemil Çiçek, yüzde 50+1’in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini, Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini iddia ediyor. Bu tuhaf ve tahrip gücü yüksek sözlerin benzerini Türkiye’nin istikrarsızlığa gömülmesini, siyasi anlaşmazlıkların içine düşmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Varsa ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Türkiye’nin kaostan, işgalden, imhadan kıl payı kurtulduğunu ne çabuk hafıza kayıtlarınızdan çıkardınız? Buradan nereye ulaşmaya, ne yapmaya, kimlere şirin görünmeye çalışıyorsunuz?
FETÖ’cü Fehmi Koru da aynı şeyleri söylüyor, farkında mısınız? Yüzde 50 artı 1, kaos olmasın diye belirlendi, bunu da mı inkar ediyorsunuz? Altı partinin güçlendirilmiş parlamenter sistem arayışları için seri toplantılar düzenlediği bir dönemde, tesadüfe bakınız ki, Sayın Çiçek’in beyanatı her anlamda dikkat çekicidir ve bize göre kuşku vericidir. Hem teorik olarak hem fiili uygulamaları açısından cumhurbaşkanının yüzde 50 artı 1 oyla seçilmesi meşruiyet sancılarını baştan ortadan kaldıracak, demokrasi güvenliğini de temin ve teyit edecektir. Yüzde 50 artı 1, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin mihveridir, ne var ki buradan başlayacak bir tartışma, hatta taviz yeni yönetim sisteminin işleyiş ve ilerleyişini melezleştirip sakatlayacaktır. Bize göre bu tartışma gereksiz ve şu an için yersizdir.”
“Artık konuşma zamanı değil”
Yalnızca son bir hafta içinde işlenen kadın cinayetlerine bakıldığında nasıl bir kördüğümün içinde bocalandığının açıkça görüleceğini belirten Bahçeli, artık konuşma değil, tedbirleri sırasıyla alma, gereğini ön şartsız icra etme zamanı olduğunu vurguladı.
“Kadınlarımız ölüyorsa medeniyetimiz can çekişiyor demektir.” diyen Bahçeli, şiddete sıfır toleransla yaklaşmaktan başka alternatif olmadığını söyledi.