Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ve birlik komutanlarıyla yaptığı telekonferans toplantısında, "Suriyeli sığınmacılar konusunda son dönemde oluşturulmaya çalışılan olumsuz algı ve artan gerilimler dikkatle izlenmektedir. Türkiye'ye karşı faaliyet gösteren bazı unsurların kamu düzenini bozma girişimleri devletimizin tüm birimleriyle gösterdiği özverili çaba sayesinde başarısız kılınacaktır” diye konuştu.

Bakan Güler, TSK komuta kademesi, bakan yardımcıları ve birlik komutanlarıyla bugün bakanlıkta telekonferans yöntemiyle toplantı yaptı.

Terörle mücadele başta olmak üzere devam eden faaliyetlere ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Güler, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizin öncülüğünde Romanya ve Bulgaristan ile birlikte Karadeniz'de mayın tehdidine karşı deniz güvenliğini sağlamak maksadıyla oluşturulan Mayın Karşı Tedbirleri Karadeniz Görev Grubu'nun dün, 1 Temmuz’da imzalanan törenle aktif hale geldiğini bugünden itibaren 6 ay süreyle Deniz Kuvvetlerimizin komutasında görev yapacağını belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Sizlerin de yakından takip başta yakın coğrafyamız olmak üzere tüm dünyada artan asimetrik risk ve tehditler güvenlik, barış, istikrar ve refahı tehdit etmekte; bu durum savunma ve güvenlik konusunu öncelikli hale getirmektedir. Böylesine hassas bir dönemde asil milletimizin göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman ve fedakar personeli, ülkemizin hak ve menfaatlerinin korunması için yoğun bir gayret ve özveriyle üstlendikleri tüm görevleri başarıyla yerine getirmektedir. Bu kapsamda sürate, özgünlüğe ve tempoya dayalı icra edilen operasyonlarımız Kurban Bayramı tatili boyunca da kesintisiz sürdürülmüştür."

"Orman yangınlarının söndürülmesine yönelik gerekli desteği vermekteyiz"

Söke'de nehirde kaybolduğu değerlendirilen kişi için arama çalışması başlatıldı Söke'de nehirde kaybolduğu değerlendirilen kişi için arama çalışması başlatıldı

Öte yandan, Suriyeli sığınmacılar konusunda yükselen gerilimi dikkatle izlediklerini vurgulayan Güler, kamu düzenini bozma girişimlerinin başarısız olacağını söyledi. 

Son olarak, orman yangınlarına ilişkin de konuşan Güler, yangınlara müdahalede Milli Savunma Bakanlığı'nın verdiği desteğe değindi. Bakan Güler, gerekli desteğin verildiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Terörle mücadelemizin yanında millî servetimiz olan ormanlarımızın korunması kapsamında, hava araçlarımız ve fedakâr personelimiz ile artan orman yangınlarının söndürülmesine yönelik gerekli desteği vermekteyiz. Bu kapsamda 6 ayrı yerde meydana gelen orman yangınlarında; 14 helikopterimiz, 5 yangın söndürme aracımız ile toplamda 499 sorti ile 962 ton su kullanılarak yangının söndürülmesine katkıda bulunulmuştur."

Muhabir: Kağan Karacehennem