CHP'nin ÇAYKUR protestosu sürüyor: "İktidar alın terinden yana değil, sermayeden yana" CHP'nin ÇAYKUR protestosu sürüyor: "İktidar alın terinden yana değil, sermayeden yana"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dezenflasyon sürecinin başladığını belirterek, "Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur" dedi. 

Bakan Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranlarını değerlendirdi. Enflasyon eğiliminin yıl sonu hedefleriyle uyumlu olduğunu kaydeden Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

"Dezenflasyon süreci başladı. Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor. Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz. Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız."

Editör: Esin Özdemir