Haber Merkezi - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, basın mensuplarına, dün Zonguldak açıklarında batan gemiye yönelik çalışmalara ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Batan geminin mürettebatından birinin cansız bedenine ulaşıldığını söyleyen Uraloğlu, bölgedeki arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. 

Ülkenin birçok kesiminde görülen yağışlar konusunda Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Uraloğlu, "O uyarılarla beraber de gerekli bütün ulaşım noktalarında kara, demir, hava ve deniz yolunda ilgili taraflar uyarıldı" dedi.

Futboldaki 'saadet zinciri' olayında yeni gelişme: Denizbank açıklama yaptı Futboldaki 'saadet zinciri' olayında yeni gelişme: Denizbank açıklama yaptı

"Bir arkadaşımızın cansız bedenine ulaşıldı"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, uyarılar sonucu gerekli önlemlerin alındığını ancak Karadeniz'de iki gemide sıkıntı yaşandığını vurguladı. Yüksek hızda esen rüzgar ve fırtınada Türk bayraklı bir geminin dün limana yanaşırken mendireğe çarparak dalgaların etkisiyle battığını bildiren Uraloğlu, sözlerine şöyle devam etti: 

"Gemi, sabah saat 10.00 civarında uydu sistemlerinden acil çağrı verdi. Arkadaşlarımız olayı, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz, Denizcilik Genel Müdürlüğümüz takip etti ama o şartlarda oraya müdahale imkanı yoktu ve görüntüleriyle beraber geminin en son battığını tespit ettik. 12 personelin bulunduğu gemide bir arkadaşımızın cansız bedenine ulaşıldı. Diğerleriyle ilgili de arama çalışmaları devam ediyor."

Yabancı bayraklı bir geminin yaşadığı sıkıntıyı da anlatan Uraloğlu, "O da sahile gelip birkaç defa çarptıktan sonra bölündü ancak içindeki mürettebat, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, itfaiyenin, Kıyı Emniyetinin ve o bölgedeki kurtarma ekiplerinin müdahaleleriyle sağ salim çıkarıldı. Orada çok şükür bir can kaybımız yok. An itibarıyla da arama kurtarma çalışmaları sürdürülüyor."