Haber Merkezi - İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayarak yorgun mermi isabet ederek hayatını kaybeden insan sayısını açıkladı. Bakan Yerlikaya'nın aktardığına göre, son 5 yılda 120 kişi hayatını kaybetti. 

CHP Milletvekili Gürer, İçişleri Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakan Yerlikaya’ya şunları sordu: 

“Son 5 yılda yorgun mermi isabet etmesi sonucu yaralanan veya yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısal dağılımı yıllara göre nasıldır?

Ülkemizde son 5 yılda yorgun mermi sonucu yaralanmalara ve vefatlara sebep olan kaç kişi kolluk kuvvetlerimiz tarafından tespit edilip hakkında yasal işlem uygulanmıştır?

Son zamanlarda yorgun mermi nedeniyle çok sayıda vatandaşımızın yaralandığı ve vefat ettiği kamuoyuna yansımıştır. Bu konuda ne gibi Önlemler alınmaktadır?

Osmaniye'de hafif ticari araçla çarpışan motosikletteki sürücü öldü Osmaniye'de hafif ticari araçla çarpışan motosikletteki sürücü öldü

Ülkemizde son 5 yılda, kolluk kuvvetlerimiz tarafından yakalanan ruhsatsız ateşli silah sayısının yıllara göre sayısal dağılımı nasıldır?

Türkiye'de son 5 yılda bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinliklerde silahla havaya ateş açtığı tespit edilerek kolluk kuvvetleri tarafından cezai işlem uygulanan kişi sayısının yıllara göre sayısal dağılımı nasıldır?"

Bakan Yerlikaya, yorgun mermiye bağlı olarak son 5 yılda meydana gelen asayiş olaylarında 120 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 571 şüpheli şahıs hakkında ise yasal işlem yapıldığını bildirdi.