Balık: İşsizlik, AKP iktidarının yapısal sorunu olmuştur

ANKARA – Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, işsizlik verilerine ilişkin, “İşsizlik, AKP iktidarının yapısal sorunu olmuştur. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye, milyonlarca emekçi açlığa sürüklenmeye ve binlerce firma kapanmaya devam edecektir” açıklaması yaptı.
Mehmet Balık, TUİK’in son işsizlik verilerini yazılı bir açıklamayla değerlendi. Ağustosta işsizlik oranının yüzde 12,1’e, işsiz sayısının ise 3 milyon 965 bin kişiye yükseldiğini hatırlatan Balık, gerçek işsizlik rakamlarının 3 kat daha fazla olduğu öne sürdü. Mehmet Balık’ın açıklaması şöyle:
“AKP iktidarı, ülkedeki ekonomik krizi görmezden gelerek sorunları büyütmektedir. TÜİK’in açıkladığı veriler, ekonominin ağır tablosunu göstermektedir. İşsizlik, AKP iktidarının yapısal sorunu olmuştur. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye, milyonlarca emekçi açlığa sürüklenmeye ve binlerce firma kapanmaya devam edecektir.
Ekonominin kötü gidişatı durdurulamamakta ve bu şekilde ilerlenmesi durumunda maalesef işsizlik daha da büyümeye devam edecektir. Ülkedeki işsizlik göstergeleri, vatandaşların ekonomik zorluklarını anlatmaktadır. İşsizlik göstergelerine ek olarak açlık ve yoksulluk da artmaya devam etmektedir.