Canımız yandı…

Canımız yandı…


2023-02-18 00:43:29
Canımız yandı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürhan Altınkanat – Canımız yandı ve yanmaya devam ediyor. 7.7 ve 7.6 şiddetinde iki deprem ile Türkiye sallandı. 10 ilimizde hissedilen büyük depremde can ve mal kayıpları yaşandı.
Türk halkı bir oldu, birlik oldu. Depremin yaşandığı ilk saatlerden itibaren depremin yaşandığı bölgelere halk ve sivil toplum örgütleri yardım için seferber oldu. Halk el ele verdi. Kendi imkanları ile ellerinden geldiğince, gönüllü insanlarla yardım tırları oluşturdu. Ufak bir kartopu şeklinde halkın başlatmış olduğu yardım, arama kurtarma çalışmaları çığ gibi oldu.
Ancak deprem çok büyüktü ve 10 ilde yaşandı. Çoğu il ve ilçelerde arama kurtarma ekipleri çok geç geldi veya gelmedi. Çok büyük bir koordinasyon eksikliği oldu. Bu da yardım bekleyen kişilerin haklı olarak tepki göstermelerine sebep oldu. Söz konusu olan insan hayatıydı. Onbir gün olmasına rağmen bazı sıkıntıların halen giderilemediği gözlemleniyor. Depreme maruz kalan kişilerin yakınları aynı gün akşamı, yardım yapmak isteyen ve yardım toplayan gönüllüler ikinci gün deprem bölgesindelerdi. Depremzedeler kendi imkanları ve yardım için gelen halkın yardımıyla göçük altından insan çıkartmaya çalıştılar.
Sonraki günlerde bir çok ilimize AFAD ekipleri, yurtdışından gelen arama kurtarma ekipleri ve en önemlisi madenciler geldi. Ama yinede koordinasyonda yaşanan sıkıntılardan dolayı onlarda tam verimli çalışamadılar.
Bazı bölgelerde yardım ve yardım malzemeleri çoğunluktayken, bazı ilçe ve köylere hiç ulaşmadığı ancak haberciler o köylere ulaştığında anlaşıldı.
Türk halkı yardım bağışında rekor kırdı…
Depremin 11. gününde tv kanallarının ortak yayınında devlet yetkilileri, devlet kurumları, iş insanları, sanatçıların ve en önemlisi halkın katılımlarıyla 115 milyar tl yi aşan bağış toplandı. 99 yılında yaşanan deprem sonrasında gelen vergiler ve bağışların köprü, yol ve başka ihtiyaçlar için kullanıldığı iddia edilmişti. Yaşadığımız son depremde Afad ve Kızılay üzerine yapılan bu bağışlar inşallah gerçek sahiplerine ve verilme amaçlarına uygun bir şekilde, 10 ilde depremi yaşayan maddi manevi zarar görenler için harcanır.
Deprem ve doğal afetlerde kullanılmak üzere biriktirilmesi gereken ve her ay vergi olarak alınan paraya ek olur. Türk halkı her zaman olduğu gibi birlik nasıl olunur, beraberlik nasıl olunur bir kez daha tüm dünyaya ispatlamış oldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.