Çankaya’dan toplumsal cinsiyet ve şiddet sempozyumu

HABER MERKEZİ – Çankaya Belediyesi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” etkinlikleri Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet Sempozyumu ile başladı.
Çankaya Belediyesi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde kadın sorununa ilişkin farkındalık yaratmak, “Kadına Yönelik Şiddete Hayır!” demek için pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Farkındalık Haftası 22 Kasım’da ortaklaşa düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet” sempozyumu ile başladı. Üç oturum olarak düzenlenen sempozyumda, Cinsiyete Dayalı Şiddetsiz Bir Dünyanın İnşası, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hukuk ana başlıkları yer aldı. Hacettepe Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Şiddetsiz Toplum Derneği’nden konuşmacıların yer aldığı sempozyumda “Erkeklik, Babalık ve Şiddet” ile “Flört Şiddeti” gibi güncel toplumsal sorunlar ve konular, uzman görüşleri ile birlikte ele alındı.
TÜM HAFTA DEVAM EDECEK
Sempozyumun ardından “Farkındalık Haftası” 23 Kasım’da “Erkek Şiddetiyle Mücadelede Çözüm Arayan Kadınlar” paneli ve Şirin Aktemur’un yazıp yönettiği “Lal” tiyatro oyunu ile devam edecek. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Çankaya Belediyesi 26 Kasım’da, sivil toplum kuruluşların katılımıyla “Anı Ormanı” oluşturacak. Bademlidere Kent Ormanı ve Parkı’nda düzenlenecek törenle “Yaşamdan Koparılan Tüm Kadınların Anısına” binlerce fidan dikilecek. 26 Kasım’a kadar devam edecek etkinliklerin ayrıntılı takvimi ise şöyle:
BUGÜN
Panel- “Eşitlik Mücadelesi ve İstanbul Sözleşmesi ”
Moderatör: İlknur ÜSTÜN (Kadın Koalisyonu)
Sema KENDİRCİ UĞURMAN (Türk Kadınlar Birliği)
Aylime Aslı DEMİR (KAOS GL)
Gül ERDOST (Kadın Koalisyonu)
Hatice GÖZ (Feminerva)
Tiyatro-“Dali’nin Kadınları”
Yer: Yılmaz Güney Sahnesi
Saat: 17.30
25 Kasım 2021, Perşembe
Şiddete Karşı Ortak Stant (Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi)
Yer: Çankaya Belediyesi Ana Hizmet Binası Önü
Saat: Gün Boyu
26 Kasım 2021, Cuma
“Yaşamdan Koparılan Tüm Kadınların Anısına”
Fidan Dikimi Töreni
Yer: Bademlidere Kent Ormanı ve Parkı
Saat:11.00
Panel-“Kadının Güçlenmesinde Sporun Rolü”
Moderatör: Prof.Dr.Canan KOCA (KASFAD)
Gizem GİRİŞMEN (Paralimpik Oyunlar &
Dünya Şampiyonu Okçu)
Kiraz ÖCAL (Kızlar Sahada Girişimi)
Tiyatro-“Hayal Satıcısı”
Yer: Yılmaz Güney Sahnesi
Saat: 17.30